• TV Nova
  • Tajemství filmu Slavnosti sněženek: Opilí herci během natáčení i spisovatel Bohumil Hrabal v roli dělníka!

Tajemství filmu Slavnosti sněženek: Opilí herci během natáčení i spisovatel Bohumil Hrabal v roli dělníka!

Tajemství filmu Slavnosti sněženek: Opilí herci během natáčení i spisovatel Bohumil Hrabal v roli dělníka!

Kdo by neznal kultovní hádku o to, zda se kanec udělá se zelím či šípkovou! Oblíbený film Slavnosti sněženek natočený na motivy povídky Bohumila Hrabala, však skrývá mnohá tajemství, která jste o filmu jistě netušili!

Najde se jen málo diváků, kteří by alespoň jednou v životě neviděli československou komedii Slavnosti sněženek, kterou režíroval Jiří Menzel. Autor předlohy, Bohumil Hrabal, který se mimo jiné podílel i na přípravě scénáře, se při psaní povídky inspiroval v chatové oblasti Kersko nedalo Prahy, kde skutečně pobýval. Je tedy pravděpodobné, že nezapomenutelný spor dvou mysliveckých spolků o to, jak připraví zastřeleného kance, se opravdu odehrál. I v tomto všemi oblíbeném filmu se ale najde několik věcí, které diváky určitě překvapí.

FOTO:  Archiv TV Nova

• Autor předlohy, spisovatel Bohumil Hrabal, napsal nejen scénář k filmu, on si v něm i zahrál. Pozorný divák ho může spatřit zhruba ve 38. minutě. Hraje dělníka na pile schovávajícího se pod železničářskou čepicí, který zrovna vylévá vodu na keře.
• Bohumil Hrabal se ale angažoval během celého natáčení. Například s postavou pana France, kterou hrál Rudolf Hrušínský, byl natolik spokojený, že mu k filmovému kostýmu půjčil svůj vlastní klobouk.
• Natočit scény, ve kterých myslivci honí divočáka nebylo nic jednoduchého. Před cvičeným kancem jelo auto, ve kterém vzadu seděl kameraman. Za volantem auta potom seděl majitel divočáka, který z auta rozhazoval kousky masa, aby divočák utíkal za autem.
• I tak se ale ve filmu objevilo více různých kanců. Při natáčení lovu bylo potřeba dvou vycvičených divočáků. Vycpaný kanec byl použitý při scéně, kdy se o něj ve vesnici přetahují. Posledního kance v závěru snědli herci se šípkovou omáčkou a se zelím.

• Postava akademického malíře Junka, kterého si zahrál Ferdinand Havlík byla inspirována skutečným malířem Václavem Junkem, který měl v Kersku chatu.
• Při scéně, kdy policista v podání Josefa Somra nabádá cyklisty, aby nejezdili na kole opilí, byl sám herec doslova na mol. Scéna se tam musela přetáčet druhý den znovu.
• Film Slavnosti sněženek natočil režisér Jiří Menzel po jedenáctileté pauze. Během té doby měl totiž zakázáno točil.

Tak co, jak máte kance nejraději vy? Se zelím, nebo se šípkovou omáčkou? Legendární film Slavnosti sněženek si nenechte ujít v neděli 10. 11. od 17:25 na Nově, nebo poté v repríze úterý 12. 11. od 18:40 na Nova Cinema.

Nova.cz
Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady