• TV Nova
  • Mezinárodní festival studentských filmů v Písků zná své vítěze

Mezinárodní festival studentských filmů v Písků zná své vítěze

Mezinárodní festival studentských filmů v Písků zná své vítěze
Zdroj: Nova.cz

Letošní ročník píseckého mezinárodního festivalu studentských filmů, v jehož rámci letos proběhla i Noc filmových nadějí, byl opravdu nabitý. Minulý rok studenti ukázali, jak moc "žerou film" a letos nám všem připomněli, že svět je pro ně “PROSTOR PLNÝ MOŽNOSTÍ”. Festival proběhl od 21. do 23. října 2016 a již zná své oceněné. Hlavním mediálním partnerem je TV Nova.

NA STUDENTSKÉ SNÍMKY SE PODÍVEJTE NA NOVAPLUS ZDE

 

FESTIVALOVÉ CENY

Hlavní cenu festivalu – Cena Václava Kršky, klasika české kinematografie, kterou věnuje město Písek a dotuje ji částkou 50 000 Kč, získal film Zvuk betonu / The sound of concrete režiséra Istváns Kovácse z Maďarska - obrázek v titulku.

Tento snímek předvádí výjimečný umělecký talent režiséra Istvána Kovácse. Jde o skvostně vystavěný, profesionální film, který nenechal porotu na pochybách, že tvůrce zvolil správnou kariérní dráhu. Všechny prvky filmu byly bezchybně provedeny a nesporně si zaslouží ocenění Grand Prix.

 

Cenu za nejlepší hraný film, udělilo FAMO v Písku a režisérce Juyoung Chun z Jižní Korei za film Dívka pohřbívající těla / The Girl Burying Bodies.

FOTO:  Nova.cz


Skutečný umělecký film by nikdy neměl vyjasnit vše a tento snímek není v tomto ohledu výjimkou. Přednosti tohoto počinu v nás rezonují ještě dlouho po odchodu z kina a nutí nás znovu se do díla ponořit a přemítat o otázce, kterou pokládá.

 

Cenu za nejlepší dokumentární film udělilo FAMO v Písku filmu Pokud to lidé nechápou, ať se podívají na ostatní / If People Don´t Get It, Let Them Look at Others, režiséru Paula Pallares z Argentiny.


FOTO:  Nova.cz


Ocenění získává dokumentaristka Paula Pallares za její schopnost vzbudit v divácích sympatie a nechat je nahlédnout pod povrch témat, která si zdánlivě nezaslouží naši pozornost.

 

Cenu za nejlepší animovaný film udělilo FAMO v Písku filmu První sníh / First Snow režisérky Lenky Ivančíkové z České republiky.

FOTO:  Nova.cz


Toto překrásně zpracované dílo značí neobyčejný talent pro tradiční animaci věnovanou dětem a s velkým citem pro přírodu ukazuje malebnost i křehkost našeho světa.

 

Cenu Vladany Terčové, za humanitární počin, věnuje Miloň Terč Charlotte A. Rolfes z Německa za film Samira.

FOTO:  Nova.cz


Zde se režisérka Charlotte A. Rolfes zaměřuje na humanitární problémy, jež se týkají nás všech. Citlivě rozebírá témata a vybízí nás k uvážení našich vlastních, osobních stanovisek.

 

Cena Pražské vědecko-technické společnosti, za nejlepší technologické ztvárnění si zasoužil film Rubik německé režisérky Xenia Smirnov.

FOTO:  Nova.cz


Režisér si vybral překvapivě existenciální příběh, aby dokázal, jaký význam nesou tradiční technické dovednosti v umění animace.

 

Zvláštní cenu poroty získal film Auto / The Car ruského režiséra Petera Levchenko.

FOTO:  Nova.cz


Tato cena je věnována režisérovi, jenž přesvědčil porotu, že lze zcela popřít všechny očekávané konvence tvorby filmu, a přesto představit podmanivý a ocenění hodný film.

Nova.cz
Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady