Zajímavosti z natáčení Harryho Pottera: Inspirace českou památkou i povedený žert!

Zákaz nadávání, fórky během natáčení i náročné speciální efekty. A také to, co možná ani netušíte! Zjistěte, co vše zažili herci a štáb během natáčení kouzelného filmu Harry Potter a vězeň z Azkabanu!

Třetí školní rok nezačíná pro Harryho nejlépe. Nejdříve poruší zákaz kouzlení mimo školu, když se nechá vyprovokovat urážkami strýcovy sestry Marge na adresu svých rodičů. Když pak odejde od Dursleyových a záchranným autobusem se dopraví do hostince Děravý kotel, setká se sice s Hermionou a Ronem, ale také se dozví, že z azkabanského vězení uprchl nebezpečný Sirius Black...

Přečtěte si zajímavosti o třetím pokračování Harryho Pottera: 

Hodiny, které se v tomto díle staly novou částí Bradavic, byly navrženy podle Staroměstského orloje v Praze. 

Pro natáčení byly postaveny dva záchranné autobusy, jeden pro externí záběry a druhý pro interiéry. Ten pro externí byl vyroben z běžného londýnského dvoupatrového autobusu, ke kterému se přidalo jedno patro a byl nabarven na fialovo.

Představitel Hagrida Robbie Coltrane ve skutečnosti vůbec nemá rád psy. Proto se Tesáka, pokud opravdu nemusel, vůbec nedotýkal. Podobné problémy zažíval i Rupert Grint, představitel Rona. Trpí totiž stejně jako jeho postava strachem z pavouků. Natáčení pro něj muselo být hodně divoké.

FOTO:  Archiv TV Nova

​Třetí pokračování režíroval Alfonso Cuarón, který měl ve smlouvě napsáno, že nesmí před dětskými herci klít. Aby se režisér seznámil s třemi hlavními herci, nechal každého napsat esej o svých postavách. Emma Watson připravila šestnáct stran, Daniel Radcliffe jednostránkový souhrn a Rupert Grint to raději nikdy nedodal. Podle jeho slov by úkol nesplnil ani Ron. 

Pokud máte strach z lorda Voldemorta, můžete být v klidu. Ve třetím díle se neobjeví. Hrůzu ale budou nahánět postavy mozkomorů. Jejich tvorba dala pořádně zabrat týmu speciálních efektů, který je vytvářel až šest měsíců. 

FOTO:  Archiv TV Nova

Hipogryfa Klofana ve filmu zaskakoval kůň. A jindy jen tyč, na jejímž konci byl upevněn zobák. ​

Během natáčení sprejeři v depu ve Scarborough zdemolovali 2 vagóny Bradavického expresu, které musely být záhy nahrazeny čistými vagóny.

Role profesora Brumbála se ujal herec Michael Gambon. Původně tvůrci uvažovali, že by oblíbenou postavu po smrti Richarda Harrise oživili počítačem. Nakonec tuto myšlenku zamítli. Gambon nejprve roli odmítl, protože měl z filmů respekt. Udělal ale dobře, když ji nakonec vzal, opravdu mu sedla. 

FOTO:  Archiv TV Nova

Cukrovinky v Medovém ráji by chutnaly každému. Herci se jim však vyhýbali. Bylo jim totiž řečeno, že jsou natřené lakem, i když tomu tak nebylo. Štáb se jen obával, že by je herci mohli ujídat.

Během scény ve spacích pytlích si režisér a Alan Rickman (představitel Snapea) vymysleli vtip na Daniela Radcliffa. Do spacáku mu schovali prdící polštářek na dálkové ovládání.

Film vydělal celkově přes 795 milionů amerických dolarů. Stal se tak druhým nejvýdělečnějším filmem roku 2004 (hned po Shrekovi 2). 

Vraťte se s námi opět do Bradavic! Nenechte si ujít film Harry Potter a vězeň z Azkabanu v sobotu 15. ledna od 20:20 na Nově, reprízu můžete sledovat o den později od 15:45 na Nova Cinema. Více filmů najdete na Voyo!

Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady