Zpověď mladé herečky z Pana profesora: Šikanovali ji a nedopadlo to vůbec dobře

Zpověď mladé herečky z Pana profesora: Šikanovali ji a nedopadlo to vůbec dobře
Zdroj: TV Nova

Šikana je vážné téma, které by její oběti nebo lidé v jejich okolí neměli podceňovat. Své o tom ví také herečka Alžběta Zalubilová Prosecká, představitelka studentky Lili ze seriálu Pan profesor, kterou její spolužáci šikanují. Sama herečka si na základní škole šikanou prošla. Co se jí stalo? Co by poradila tehdy sama sobě? A jak takovou šikanu poznáte?

Herečka to neměla na základní škole jednoduché. Spolužáci ji šikanovali kvůli její postavě a postupem let se to zhoršovalo. Na střední škole si pak prošla nejtěžší zkouškou. „Kvůli šikaně jsem měla dva roky anorexii. Byla jsem v pozici, kdy jsem za nikým nešla, chtěla jsem si to vyřešit sama, bála jsem se a nedopadlo to vůbec dobře,“ svěřila se herečka.

Co by poradila lidem, kteří prochází tím samým nebo znají někoho, kdo je obětí šikany? „Přijít za prvním člověkem, kterého potkají. Ať je to ředitel, učitelka - a jenom to říct. Nejtěžší na tom je vyslovit ta slova - něco se mi nelíbí, někdo mě šikanuje, bojím se chodit do školy, nejím, mám problém… Stačí říct pomoc,“ poradila herečka.

Pokud je pro někoho těžké za někým přijít, existují i jiné způsoby, jak se s problémem svěřit. „Je hromada linek důvěry a sociálních sítí. Když třeba člověk není v komfortní zóně při povídání, tak to ze sebe může jen vypsat…Já jsem se hrozbě bála a teď zpětně bych poradila své třináctileté Betynce, aby šla za prvním člověkem, kterého potká, říct, že mám problém a nezvládnu to sama,“ doplnila Alžběta.

FOTO:  TV Nova

​Herečka má v plánu také vyrazit do škol a pomáhat ostatním. „My jsme se už i bavili s pár lidmi přímo z naší školy, kteří si tím také prošli, že bychom chtěli udělat ne přímo výukový program, ale spíš nějaké sedánky ve školách. Aby to děti viděli a slyšeli od normálního člověka,“ vysvětlila.

Co je podle herečky ještě důležité? „Být spokojený sám se sebou, na světě je hromada lidí a vždycky se najde někdo, kdo vás bude mít rád. A nezáleží na tom být oblíbený, slavný, ale fakt být spokojený sám se sebou. Když se na sebe podíváte do zrcadla, tak neplakat a neříkat si, jak jste hnusní, ale být spokojení,“ dodala.

Jak poznáte, že je ve vašem okolí někdo šikanovaný?

Oběti šikany jsou často osamoceny, nemají kamarády, před kolektivem se cítí nejisti, domů chodí s poškozeným oblečením nebo věcmi. Mohou se u nich objevit různé modřiny, rány nebo škrábance. Oběti také hledají důvody pro to, aby nemusely jít do školy nebo do práce, vyhrožují sebevraždou nebo se o ni dokonce pokusí, píše Policie České republiky na svých webových stránkách.

Pokud například rodiče mají podezření, že je jejich dítě šikanované, mohou požádat o pomoc školu. Spojit se s třídním učitelem nebo ředitelem. Možné je také přeložení na jinou školu. Důležité ale je si s dítětem promluvit a být mu oporou. Další informace o šikaně najdete ZDE.

Na celý rozhovor s herečkou Alžbětou Zalubilovou Proseckou se podívejte na webu Nova Plus. Tady si také můžete připomenout epizodu seriálu Pan profesor, který se tématu šikany věnoval. Seriál sledujte každý čtvrtek ve 20:20 na Nově. S předstihem epizody najdete na Voyo!

Sdílet

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady