• TV Nova
  • Zajímavosti o filmu Šifra mistra Leonarda: Proč se musel postavit nový Louvre?

Zajímavosti o filmu Šifra mistra Leonarda: Proč se musel postavit nový Louvre?

Zajímavosti o filmu Šifra mistra Leonarda: Proč se musel postavit nový Louvre?
Zdroj: TV Nova

Film Šifra mistra Leonarda je adaptací stejnojmenného knižního bestselleru spisovatele Dana Browna. Podívejte se, za co filmový štáb utratil většinu rozpočtu. A jak to vlastně bylo se samotným Louvrem?

Výtky proti katolické církvi, jejímu zatajování i samotné vyvrácení církevních dogmat, to vše v konspiračním pojetí. Tak taková je kniha Šifra mistra Leonarda pana Browna. I její filmová kopie režiséra Rona Howarda. A právě z těchto důvodu se vznesla vlna kritiky ze strany různých církví. Upozorňováno bylo nejvíce na hrubé odklonění od historické reality. Uvedení filmu tak provázely četné demonstrace katolíků, a to po celém světě. V Thajsku se film musel zkrátit o deset minut. V některých zemích Blízkého východu byl dokonce úplně zakázán. Nevysílal se ani na Srí Lance, nehledě na to, že kniha i DVD jsou zde normálně k zakoupení. Indičtí křesťané dokonce drželi proti filmu protestní hladovku.

 

Nepřehlédněte: 
Historická Trója: Tyhle filmové chyby jste ve filmu na 99,9% přehlédli!

 

Tom Hanks jako Robert Langdon

FOTO:  Nova.cz

 

Na nejstarším a nejprestiznějším filmovém festivalu v Cannes byl protesty ověnčený snímek v roce 2006 filmovými kritiky vypískán. Prohlásili o něm, že je to nabubřelý blábol a tvůrcům doporučili, ať hledání grálu raději přenechají Monty Pythonům. Diváci ho ale zařadily do škatulky: velmi úspěšné. Kniha se ihned stala bestsellerem.

 

Čtete také:

HARRY POTTER: Těchto filmových chyb jste si rozhodně nevšimli!

 

Do filmu bylo investováno 125 milionů dolarů, což je cca 3 miliardy korun! Tyto peníze tvůrcům umožnili postavit věrohodné repliky velkých částí slavné pařížské galerie Louvre. Tvůrci nechali tyto repliky zhotovit i přesto, že dostali povolení, od samotného francouzského ministra kultury, v galerii natáčet. Tomu se ale raději vyvarovali, při náročnějších scénách totiž mohlo hrozit poškození uměleckých děl, což by mělo nevyčíslitelné škody.

 

Herečka Audrey Tautou jako Sophie Neveu a herec Tom Hanks jako Robert Langdon

FOTO:  Archiv TV Nova

 

Filmový malíř James Gemmill proto musel, podle skutečných předloh, namalovat až 150 replik uměleckých obrazů! Docela fuška. Originály se nejdříve digitálně vyfotografovaly, zvětšily a až poté namalovaly. Neunikl tak jediný detail a obrazy ve filmu působí tolik realisticky.

 

Podívejte se také na:
10 věcí o Matrixu, které jste nevěděli. Jak dnes vypadají jeho herci?


FOTO:  Archiv TV Nova

 

Kromě toho, že film pohoršil mnoho katolíků po celém světe, zasáhl i americké sdružení albínů. Nelíbila se jim postava vražedného mnicha s alabastrovou pletí. Šéf organizace Michael McGowan prohlásil, že od roku 1960 je to v pořadí již 68. snímek s "démonickým" albínem.

 

FOTO:  isifa.com

 

Některé "fanoušky" film inspiroval natolik, že se pokusili i podobnou vraždu. V roce 2008 se totiž v římském kostele pokusil mladý Ital Marco Luzi pobodat kněze Caina Calitriho. Po svém zatčení uvedl, že před pobodáním kněze viděl snímek Šifra mistra Leonarda.

 

Pokud jste tento kontroverzní snímek doposud neviděli, nebo se chcete podívat znovu, máte šanci. Na obrazovkách televize NOVA startuje v sobotu 16. 7. ve 20:20!

 

 

Nepřehlédněte:

NEJ BLONDÝNA našich seriálů: Které dáte svůj hlas vy?

SÍGR Z KAMEŇÁKU: Za 12 let se skoro nezměnil! Podívejte se
 

 

Nova.cz
Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady