Nova před Vánocemi pomohla dětem z celého světa

Nova před Vánocemi pomohla dětem z celého světa

Ve středu 20. prosince vysílala TV Nova speciální vánoční vydání pořadu Na vlastní oči, na jehož výrobě se podílela společně s UNICEF a které je dárkem pro děti z celého světa. Stejně jako loni i letos se naše televize připojila k akcím organizace, jejíž činy zachraňují dětské životy na celém světě.


Středeční speciální vydání pořadu Na vlastní oči, díky němuž mohli diváci pomoci nejmenším, nejbezbrannějším a nejchudším z celého světa, patří letos k nejvýznamnějším „sbírkovým" akcím UNICEF. „Celou středu večer a následující čtvrtek přijímalo 370 operátorů dárcovské sms a telefonáty od všech, kteří se rozhodli nabídnout pomocnou ruku. Dnes již lze říci, že vysílané příběhy oslovily a dojaly rekordní počet diváků a aktuální výtěžek, který půjde na konto nejpotřebnějších, činí k dnešnímu dni 3 731 566 Kč, uvádí Pavla Gomba, ředitelka UNICEF ČR, a zdůrazňuje: "Velmi si vážíme reakce diváků, díky nimž můžeme na programy v oblastech, které viděli v pořadu, poslat částku takřka čtyři miliony korun, což je téměř o milion více než loni. Nejde přitom o to, abychom každý rok získávali více a více peněz. Každá koruna, kterou však na tyto programy dostaneme, může zajistit dalšímu dítěti šanci přežít, být zdravé, chodit do školy, mít nějakou budoucnost. A to je ten důvod, proč toto všechno UNICEF dělá."

Publicistická relace Na vlastní oči tentokrát vysílala nejen příběhy nové (sledovali jsme osud desetileté Fatmaty ze Sierry Leone, z „nejhoršího místa na světe, kde se člověk může narodit", třináctiletého Lázara z Uruguaye a třináctileté Kalpany z  Nepálu), ale zároveň se diváci díky ní mohli přesvědčit, jak konkrétní částky pomáhají. Maniranhunda z Rwandy, s jejímž osudem pořad seznámil před rokem, tehdy zápasila o holý život. Přestože trpěla malárií, musela každý den pro vodu k jezeru vzdálenému pět kilometrů. Ale i tento jediný zdroj byl infikovaný bakteriemi a parazity. Díky pomoci UNICEF bylo v oblasti vyvrtáno pět studní s pitnou vodou a voda byla zavedena i do dvou zdravotnických zařízení.
„Nákupní vozíky přetékají, obchodníci jásají nad vánočními rekordy v utrácení a po svátcích budou pro změnu popelnice přetékat zkaženými dobrotami, které jsme nestihli spořádat. To jsou naše blahobytné Vánoce. A možná během nich zemře několik dětí z oblastí, ve kterých jsme natočili naše speciální vánoční vydání pořadu Na vlastní oči," říkal Radek John v upoutávce relace. Apel TV Nova a možnost pomoci dětem z různých koutů světa však trvá i nadále - dárcovské sms je totiž možné posílat do konce roku, a to ve tvaru DMS UNICEF na číslo 87777. Lidé, kteří chtějí pomoci, mohou také poslat jakýkoli příspěvek na účet UNICEF č. 11771177/0300.

Získaná částka bude konkrétně použita na tyto programy:

  • Sierra Leone: vzdělávání (výstavba škol, dodávky pomůcek, školení učitelů se zaměřením na sirotky a děti žijící v extrémní chudobě)
  • Uruguay: děti ulice (centra pro děti žijící na ulici, práce s jejich rodinami, podpora vzdělání, celkem pro 7 tisíc dětí)
  • Nepál: vzdělání a podpora ekonomických aktivit (např. kozí banka)
Sdílet

Nejnovější videa

Články