• TV Nova
  • Jiří Menzel prožívá 75. rozmarné léto: V Praze uvedl výstavu fotografií

Jiří Menzel prožívá 75. rozmarné léto: V Praze uvedl výstavu fotografií

Jiří Menzel prožívá 75. rozmarné léto: V Praze uvedl výstavu fotografií
Zdroj: Archiv TV Nova

Významné životní jubileum režiséra Jiřího Menzela připomene unikátní výstava čerpající z jeho díla. Jako dárek ji připravila jeho žena Olga, se svou společností MEDIALOGUE, s.r.o. a do 7. června je k vidění v pražském Obchodním centru Nový Smíchov. Expozice fotografií a oblíbených bonmotů z Menzelových filmů vychází z dokumentů, knih, plakátů a scénářů ze soukromého archivu oscarového režiséra.

Výstavu s názvem „Rozmarná léta Jiřího Menzela“ mohli návštěvníci poprvé zhlédnout letos v dubnu v Plzni. Poutavé fotografie v kolážích, doplněné komentáři a zlidovělými citacemi z filmů, zajímavostmi a oceněními uvidí diváci také v červnu jako součást mezinárodního filmového festivalu v Šanghaji. Jde o průřez dosavadním životem a kariérou oscarového režiséra, kterou tvůrci poskládali do koláží. Ty připomínají Menzelovu filmografii, zákulisí příprav jednotlivých snímků, jeho divadelní působení i aktivní herectví. Současně ale také osobní informace a výjimečný vztah se spisovatelem Bohumilem Hrabalem.  

FOTO:  Archiv TV Nova

Se svým týmem připravuji fotografické a dokumentační výstavy již mnoho let, a tak mi přišlo téměř samozřejmé zprodukovat výstavu i Jiřímu. Letošní jubileum se nabízelo, nejde však o vystavěný pomník jemu a jeho dílu, ale o připomenutí něčeho, co dělá pro lidi, ať už jde o film či divadlo. Jsem upřímně nadšená, jakým způsobem kolegyně Veronika Gondová výstavu autorsky pojala, a jsem si jistá, že se bude lidem líbit,“ komentuje vznik výstavy Olga Menzelová Kelymanová, producentka a manželka Jiřího Menzela. 

FOTO:  isifa.com

Expozice je koláží fotografií z velké většiny dosud nepublikovaných snímků umístěných na šestnácti oboustranných panelech. Diváci budou moci vidět fotografie například z filmů Skřivánci na niti, Ostře sledované vlaky, Vesničko má středisková a další, doplněné o oblíbené citáty:

„To je dobrý. Měl si štěstí, Jaromíre, je to těsně vedle, na funkci to nebude mít vliv.“ „To jako na funkci rostlináře, jo?“ „No, to už vůbec ne…“ (Vesničko má středisková)

„Von teda cihlu do ruky neveme, ale odborník je to na slovo vzatej.“ „To je fachman. Takle už tu postavil tři vily!“ (Na samotě u lesa

FOTO:  Archiv TV Nova

Projekt není detailní retrospektivou mapující veškeré dílo a dosavadní život autora. Jde spíše o úsměvnou přehlídku výjimečných momentek a zlidovělých hlášek z režisérovy filmografie, stejně jako připomenutí a odhalení zajímavých událostí i z ostatních sfér jeho působení. V textové části výstavy jsou navíc zahrnuty první úryvky z připravovaných memoárů Jiřího Menzela, které v současné době připravuje,“ doplňuje autorka expozice Veronika Gondová. 

Výstava předchází premiéře nového filmu Jiřího Menzela „Donšajni“. Tu mohou divácí vidět od 26. 9. 2013 v českých kinech. A v hlavních rolích se vám představí Jan Hartl, Libuše Šafránková, Martin Huba, Jiřina Jirásková a Ivana Chýlková.

Aktuální informace o výstavě najdete na www.medialogue.cz.

Tisíce filmů v HD kvalitě a bez rušivých reklam. Sledujte filmy online zadarmo na 7 dní na Voyo.


Nova.cz
Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady