12. ročník multižánrového festivalu Devět bran

12. ročník multižánrového festivalu Devět bran
Zdroj: Oficiální zdroj

Od pondělí 13. června do neděle 26. června 2011 probíhá v Praze již 12. ročník mezinárodního festivalu česko-německo-židovské kultury Devět bran. Letošní ročník je věnován památce jednoho z nejvýznamnějších českých spisovatelů – Arnošta Lustiga, který byl dlouhá léta prezidentem festivalu. A tématem je francouzská židovská kultura.

Slavnostní zahájení proběhlo 13. června 2011 v pražském Stavovském divadle a zúčastnil se ho například předseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch, ministr kultury Jiří Besser nebo pražský radní pro kulturu Lukáš Kaucký. A mimo jiné také příbuzní Arnošta Lustiga – jeho sestra Hana Hnátová, syn Josef a vnuk Negev.

V rámci slavnostního večera in memoriam byla Arnoštu Lustigovi předána festivalová Grand Prix – Křišťálová menora za přínos židovské kultuře. Křišťálová menora za dokumentární film byla předána režisérovi filmu "Zatemněná demokracie" Oliveru Malinovi Morgensternovi a producentovi Oldřichu Stránskému. A cenu za hraný film si odnesl režisér Radu Mihaileanu za snímek "Koncert".

Na slavnostním večeru byla představena činohra Národního divadla "Být či nebýt" – černá komedie z nacisty okupovaného Polska, v níž hrají například Miluše Šplechtová, Miroslav Donutil nebo Václav Postránecký.

V rámci programu byla v Divadle pod Palmovkou představena divadelní hra Klause Manna "Mefisto" s Jiřím Langmajerem a Klárou Issovou v hlavních rolích. Také proběhl vzpomínkový večer věnovaný Arnoštu Lustigovi za účasti jeho přátel a známých osobností, nechyběl místopředseda Senátu Parlamentu ČR Přemysl Sobotka, herečka Květa Fialová, publicista Karel Hvížďala, skladatel a nakladatel Karel Vágner nebo filmový režisér Milan Cieslar. Proběhlo i představení hry "Chytrák Sam a hlupák Gympl" autora Isaaca Bashevise Singera v režii Karla Brožka i divadelní hry "ŠOA" v podání hostujícího pražského Švandova divadla a další.


V pondělí 20. června 2011 proběhne v Divadle pod Palmovkou představení izraelského divadla Nephesh z Tel Avivu, kterého se zúčastní izraelský velvyslanec s manželkou a ministr zdravotnictví pan Leoš Heger. Začátek představení je v 19:00 hodin.


V úterý 21. června 2011 pak proběhne projekce dokumentárního filmu Stanislava Motla – Ozvěny lidické noci. Jaké byly skutečné osudy muže, který přežil lidickou tragédii, protože zabil svého syna? Co s ním bylo po válce a jak vlastně zemřel? Co o celém jeho případu vypovídá vyšetřovací spis? Kdo vlastně zavinil vyhlazení Lidic a proč jeho láska k utajované milence byla prokletá? Proč letci z Lidic, Josef Horák a Josef Stříbrný, nemohli a nesměli po válce v Lidicích žít? To jsou pouze některé z otázek, na které ve filmu Ozvěny lidické noci hledá odpověď Stanislav Motl. Vychází z autentických archivních materiálů, které hledal nejenom v České republice, ale také v zahraničí.

Projekce proběhne od 14:30 hodin v kině MAT a od 17:00 hodin v Rock Café Kino. Obou projekcí se zúčastní autor Stanislav Motl. Po promítání je připravena diskuse s tvůrci filmu.


Dlouholetým exkluzivním televizním partnerem festivalu je Televize Nova. Festival také podporuje Nadace Nova a internetový server TN.cz. Hlavním mediálním partnerem festivalu je již 12 let Český rozhlas.


Více informací naleznete na www.9bran.cz.

Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady