Nový český snímek Habermannův mlýn

Nový český snímek Habermannův mlýn
Zdroj: TV Nova

Příběh Habermannova mlýna, zakládajícího se na skutečných událostech, se odehrává v malé vesnici v Sudetech mezi rokem 1938, tedy rokem Mnichovské dohody, a rokem 1945, kdy končí válka a začíná odsun. Tento příběh se stal před více než 60 lety, přesto dodnes nepozbyl na naléhavosti.

Hvězdně obsazený příběh, ve kterém účinkují takové hvězdy, jako Karel Roden, Jan Hrušinský nebo Oldřich Kaiser, ukazuje jednu z nejčernějších kapitol ve vztazích mezi Čechy a Němci. Krutosti, které provázely vyhnání, zůstávají tabu dodnes. Mnoho Čechů nechce, aby jim byly připomínány. Mnoho Němců trvá na názoru, že jim bylo učiněno příkoří, které nebylo nikdy odčiněno. Mezitím se ale narodila nová mladá generace se silnou potřebou po objasnění minulosti, a o tom všem tento film je.
 

„Když jsem ve svých 10 letech opouštěl bránu koncentračního tábora v Sachsenhausenu, ve snu mne nenapadlo, že se někdy budu vracet myšlenkami, a dokonce s nějakou výpovědí k této degradující a ne moc příjemné etapě mého života“ – říká režisér filmu Juraj Herz. „Realizace uvedeného projektu pro mne osobně znamená částečné vyrovnání se s minulostí, stejně jako věřím, že forma i obsah přispěje k vyrovnání se s minulostí i pro statisíce lidí, kteří tuto tragickou dobu prožili. Je to obrovská výzva a zodpovědnost současně.“
 

Sdílet

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady