Tipy na mrazivé letní výlety: Roubalův statek, dům unesené Kampuschové i Breivikův ostrov

Někdo na dovolenou vyráží za odpočinkem, jiný miluje, když mu hrůzou vstávají vlasy na hlavě. Místa, která se stala slavná kvůli hrůzným činům, lákají milovníky tzv. temného turismu ze všech koutů světa. Kam můžete za strašidelnými zážitky vyrazit i vy?

Případ Roubal

​Usedlost Pohádka na Šumavě jako by skutečně oplývala nadpřirozenými silami. Tuto samotu nechvalně proslavil masový vrah Ivan Roubal, který zde své oběti dával sežrat prasatům, místo však bylo centrem tragédií už od 19. století! Tehdy jej podle pověsti proklela žena, která byla obviněna z požáru nedaleké vesnice a dav ji zlynčoval. Majitelé statku se pak neustále střídali, protože zde nikdo nevydržel příliš dlouho. Jedna z rodin dokonce zešílela – žena vyběhla v pomatení smyslů i s dětmi do lesa zatímco se její muž oběsil přímo v domě!

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Jana Mitáčová (@janek_miti)

Není divu, že si na statku Pohádka liboval právě masový vrah Roubal, který zde pobýval bez elektřiny od roku 1991. Několik z jeho pěti prokázaných obětí přišlo o život právě na Pohádce, jejich těla se však nikdy nenašla.

​Novináři i štáb, kteří se na Pohádku vydali, mluví o velmi negativních energiích, které na vás na Pohádce okamžitě padnou. Podle svědků zde dokonce selhávají mobilní telefony, nebo se vybíjí baterie v hodinkách. „Nevěřili byste, jak negativní atmosféru to místo má,“ svěřil se herec Igor Bareš. „Do deseti minut na nás padla taková deprese, že jsme odtud s celým štábem utíkali jako malé děti!“

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Jana Mitáčová (@janek_miti)

K pohádce se váže i několik pověstí. Například ta, že kdo zde přespí přes půlnoc, do roka umře. Přesto návštěvníky místo neustále láká. Troufli byste si přespat i vy? „Příjemným výletem“ se můžete naladit také díky dechberoucímu výkonu Hynka Čermáka v minisérii Případ Roubal. Budete-li mít štěstí, výlet můžete spojit i s digitálním detoxem.

FOTO:  TV Nova

3096 dní

Na první pohled dům na Haines 60 na vídeňském předměstí ničím nevyniká. V jeho podzemí však byla osm let vězněná, týraná a znásilňovaná Natascha Kampuschová, kterou psychopat Wolfgang Přiklopil unesl v pouhých deseti letech.

Několik let pak Natachu věznil v místnosti 2,8 x 1, 8 x 2,4 metrů bez oken. Měla jen kuchyň, záchod, postel v patře a později dokonce i televizi. Přiklopilův hrůzný plán dost možná spustila nevinná poznámka jeho spolupracovníka, který jeho neúspěchy u žen okomentoval slovy „Ty můžeš mít ženu jen v případě, že si ji vyrobíš“. 

FOTO:  Nova.cz

​Právě nebohou Natachu si Přiklopil vychovával jako dokonalou ženu, která mu bude posluhovat a vařit, v případě neposlušnosti však byla tvrdě bita a nedostávala najíst. Přiklopilovi se Natachu podařilo natolik zlomit, že ji dokonce později brával na nákupy nebo na lyžování do Alp. Svůj moment však nakonec využila v roce 2006 při vysávání jeho auta – když se Přiklopil vzdálil, aby mohl telefonovat, Natacha nechala jet vysavač a utekla zazvonit na nejbližší dům. Po jejím úprku nakonec Přiklopil skočil pod vlak.

FOTO:  Nova.cz

Natacha Kampuschová dům svého věznitele paradoxně dostala do vlastnictví jako určitý druh odškodnění. Veřejnost dovnitř nepouští, dům občasně navštěvuje s novináři nebo sem podle vlastních slov jezdí utírat prach. ​Dům můžete uvnitř navštívit jedině skrze obrazovky. Film 3096 dní, na jehož tvorbě se podílela samotná Kampuschová, můžete aktuálně vidět na Voyo!

Den, který změnil Norsko

22. července to bude 11 let od doby, co Anders Breivik šokoval celý svět a navždy změnil tvář dnešního Norska. Učinil tak dvěma teroristickými útoky, z nichž se stal jeden v centru Osla poté, co bomba ve vládní čtvrti zabila osm lidí. Při druhém útoku se Breivik převlékl za policistu a odplul na ostrov Utöya, kde se v té době nacházelo asi 600 převážně mladých lidí. 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Vemund Viken (@vemundviken)

Při druhém útoku se Breivik převlékl za policistu a odplul na ostrov Utöya, kde se v té době nacházelo asi 600 převážně mladých lidí. Ti zde byli na mládežnickém táboře vládní Norské dělnické strany. Breivik si je jako falešný strážce zákona nechal svolat. A jakmile se začali shromažďovat, začal střílet.

FOTO:  Nova.cz

​Breivik nejdříve zavraždil organizátorku tábora a neozbrojeného strážce, poté se vydal přes společenskou místnost a stanové městečko přes celý tábor. Postupně zavraždil 69 mladých lidí. Nejmladší oběti bylo pouhých 14 let, dva z nynějších členů vlády jsou dokonce přeživšími hrozného masakru. 

FOTO:  Nova.cz

​I když Breivikův útok patří k nejtemnějším okamžikům moderního Norska, ostrov Utöya je i nadále přístupný veřejnosti a na důkaz společenské neohroženosti se zde i nadále pořádají sjezdy mládeže. Na ostrov se stejně tak můžete vydat i vy. Sehnat si ale musíte vlastní odvoz.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Vemund Viken (@vemundviken)

Rekonstrukci událostí věrně zachycuje oceňovaná série Den, který změnil Norsko, jež vám ukáže reakce veřejnosti, vyšetřování policistů i události, které celé tragédii předcházely.

Sdílet

Nejnovější videa z pořadu Případ Roubal

Články k pořadu Případ Roubal

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady