
Medicína zrozená v srdci Kurdistánu: Co jste nevěděli o granátových jablkách?
Blízký východ, kolébka mnoha národů, kultur a jazyků, ale třeba i vědy a medicíny. Zvlášť na přelomu 10. a 11. století našeho letopočtu patřilo arabské lékařství k těm nejpokročilejším. Do orientálních zemí se sjížděli učenci z celého světa. Poklady z přírodní lékárny střeží místní jako oko v...
Blízký východ, kolébka mnoha národů, kultur a jazyků, ale třeba i vědy a medicíny. Zvlášť na přelomu 10. a 11. století našeho letopočtu patřilo arabské lékařství k těm nejpokročilejším. Do orientálních zemí se sjížděli učenci z celého světa. Poklady z přírodní lékárny střeží místní jako oko v hlavě dodnes. Stačí se vypravit do irácké Sulaj-má-níje na ochutnávku lahodné medicíny z granátových jablek. Místní začínají v listopadu zpracovávat granátová jablka, která sklidili. Z vydlabaných zrníček vyrábějí šťávu, melasu nebo ocet. Jaké přednosti výrobky z toho ovoce mají?
Čím dalším jsme se v Koření z 4. prosince zabývali?
Kreml, Rudé náměstí, kontroverzní replika chrámu Krista Spasitele nebo pomníky hrdinům druhé světové války – pamětihodnosti, které si při své cestě do Moskvy nechá ujít jen málokdo. K tomu všemu nabízí ruské hlavní město i některé skryté a tak trochu zvláštní skvosty – mezi nimi i muzeum pinballu!
Když se řekne Barcelona, asi každý si vybaví známý fotbalový klub. Někteří ale také jednu z nejvýznamnějších architektonických staveb světa. Vydejte se s Kořením k chrámu Sagrada Familia a odhalte, proč je o krok blíž ke svému dokončení.
Sýr má rád snad každý z nás. Existuje tolik druhů, že si víceméně všichni přijdou na své. Pro milovníky této pochoutky je festival sýrových lahůdek v Mongolsku to pravé ořechové. Do hlavního města Ulánbátaru se sjeli sýraři z celé země, aby předvedli, co dokážou!