Na speciální polohovací židli pro Adrianku se složili zaměstnanci TV Nova! S čím vším jí pomůže?

Publikováno 30.05.2021


Díky příspěvkům zaměstnanců TV Nova mohli rodiče malé Adrianky pořídit speciální polohovací židli, kterou potřebuje k tomu, aby mohla sedět, malovat si a stolovat, aniž by přepadávala. Také ji snad jednou použije ve speciální škole, do které se chystá!

Adrianka měla přijít na svět jako každé jiné rodiči milované miminko. Císařský řez byl naplánovaný na osmou hodinu ranní, už dvě hodiny po půlnoci ale začala její maminka masivně krvácet a musela okamžitě na sál. Tatínek Adrianky je lékař a porod měl v plánu jen sledovat a podporovat svoji ženu. Když však dcerku vyndali na světlo téměř mrtvou, vzal ji do rukou a začal ji za pomoci kolegů déle než hodinu resuscituovat. Mezitím došlo u maminky k rozsáhlému krvácení do dutiny břišní a hrozilo, že ani ona těžký porod nepřežije. Nakonec vše dobře dopadlo, jen šestiletá holčička se musí dodnes potýkat s následky. Adrianka nepřibírala na váze, proto jí musel být do žaludku zaveden umělý vstup, PEG.

Zdroj: TV Nova

​Postižení mozku, které vzniklo přidušením, má za následek také to, že nechodí a ani nemluví, dokáže jen sedět na zadečku a přitahovat se rukama. Zkouší chodítko a má speciální ortézky, postavit se vytrvale snaží. Když se přidržuje stolu, zvládne ujít i pár kroků. Když rodiče chtěli dát Adrianku do školky, hlavně kvůli socializaci, nikde ji nechtěli přijmout kvůli PEGu. Možná proto je ve společnosti cizích lidí bojácná, ale se svými sourozenci a kamarády je veselá jako ostatní děti. Ráda maluje, chodí do přírody nebo do ZOO a plave. Speciální polohovací židličku potřebuje k tomu, aby mohla sedět a nepřepadávala.

Zdroj: Archiv TV Nova

​Nadace Nova vysílá svou pomoc těm nejzranitelnějším – dětem. Pomáháme dětem všech věkových kategorii (do 18 let), a to především v České republice, výjimečně i v zahraničí. Pomoc směřujeme do čtyř oblastí: zdraví, vzdělání, domov a humanitární pomoc. Podívejte se na celou reportáž o Adriance!


Novinky z NOVY