Populární píseň Let It Go vznikla během jediného dne! Jakou symboliku můžete nalézt v pohádce Ledové království?

Publikováno 23.12.2020


K Vánocům patří neodmyslitelně pohádky. Letos se diváci mohou těšit na jeden z nejpopulárnějších animovaných filmů posledního desetiletí. Ledové království ovládlo celý svět, dokonce vyhrálo dva Oscary! Příběh dvou sester Anny a Elsy si zkrátka získal miliony diváckých srdcí. Všimli jste si ale při sledování těchto chyb? A co všechno museli tvůrci podstoupit, než se jim podařilo film natočit?

Nebojácná Anna se společně s horalem Kristoffem a sobem Svenem vydává na dobrodružnou cestu. Anina sestra Elsa totiž pomocí svých kouzelných schopností uvěznila království Arendelle do věčné zimy. Jak celá výprava dopadne?

Zdroj: Archiv TV Nova

Příprava filmu i samotné zpracování doprovázejí zajímavosti, které jste možná netušili. Když Kristoff v jedné ze scén objímá Annu, projde mu prst skrze její pas. Podobné je to ve scéně, kde Elsa zpívá píseň „Let It Go“ a rozpouští si přitom vlasy. Ty prolétnou její levou rukou místo toho, aby se po ní svezly. Když Olaf najde promrzlou Annu, leží princezna přímo před dveřmi. V následujícím záběru je ale o velký kus blíž ke krbu. To byl tedy rychlý přesun!

Inspiraci k filmu odjeli tvůrci hledat zejména do Norska, kde dohromady strávili dva týdny. Díky tomu se ve filmu hojně objevují norské šaty, vzory, hudba i budovy. Jedná se o adaptaci pohádky o Ledové královně, kterou napsal spisovatel Hans Christian Andersen. Odkazují na něj i jména jednotlivých postav – Hanse, Kristoffa, Anny a Svena.

Každá vločka ve filmu je zcela unikátní. Speciální generátor dokázal vyrobit 2 000 různých druhů vloček. Zapeklité bylo také vytvoření postavy Svena. Animátoři do studia přivedli skutečného soba, aby mohli studovat jeho pohyby a animovaní sobi se pohybovali co nejautentičtěji.

Zdroj: Archiv TV Nova

​Kristoff hraje na hudební nástroj, který je velmi podobný kytaře. V pohádce má čtyři struny, ale jen tři ladicí mechanismy. Třeba je také kouzelný a jedna ze strun se ladí sama...

Rozpočet snímku byl v přepočtu 3 miliardy a 600 milionů korun. Náklady se však producentům vrátily téměř desetkrát – film celosvětově vydělal neuvěřitelných 30 635 528 040 korun, díky čemuž se stal pátým nejvýdělečnějším snímkem všech dob. Na vzniku filmu se podílelo více než 600 lidí a veškeré práce trvaly dva a půl roku. Jen na animacích se podílelo více než 400 animátorů, z toho 50 z nich pracovalo na Elsině hradu.

Píseň „Let It Go“, kterou složili manželé Kristen Anderson-Lopez a Robert Lopez během jediného dne, se stala okamžitě hitem a byla přeložena do více než třiceti jazyků. Do češtiny ji přezpívala zpěvačka Monika Absolonová pod názvem „Najednou“. Lidé si tuto píseň natolik oblíbili, že ji na svých koncertech musí vždy téměř povinně zazpívat.

Jména Sven a Olaf se objevila také ve filmu Titanic, od těchto dvou vyhrál v pokeru Jack svůj lístek na loď.

Zdroj: Archiv TV Nova

Když Anna, Kristoff a Olaf dorazí na Elsy ledový hrad, Anna řekne Olafovi, aby jim dal minutu. Olaf začíná počítat, a když do místnosti konečně vstoupí, slyšíme ho říkat „60“. Ve skutečnosti opravdu uběhne přesně minuta. Ledový hrad Elsy mění barvu podle jejích emocí. Modrá znamená, že je šťastná, červená symbolizuje strach a žlutá hněv. 

Dívejte se ve středu 23. 12. od 20:20 na Nově na tento kouzelný příběh, který vám zpříjemní předvánoční večer. Reprízu můžete vidět v neděli 27. 12. od 16:00 také na Nově.


Novinky z NOVY