Natáčení Nejkrásnější hádanky se pořádně prodražilo! Kolik originálních kostýmů muselo vzniknout?

Publikováno 19.12.2020


Natáčení snímků je občas velmi nákladné, zvláště, když mají filmaři dost specifické požadavky. Napadlo vás někdy, kolik práce vyžaduje jenom výroba kostýmů? Aby pohádka působila realisticky, musí nejenom oblečení odpovídat dané době. Než se podíváte na pohádku Zdeňka Trošky z roku 2008, přečtěte si zajímavosti, které tento film skrývá.

Matěj pracuje u bohatého sedláka a je zamilovaný do jeho krásné dcery Majdalenky. Lakomý otec však jejich lásce nepřeje a vyžene mladíka pryč. Matěj se dostane až na královský hrad, kde probíhá velká soutěž o ruku princezny Rozmarýny. Nápadníci musí uhodnout tři složité hádanky. Matěj se soutěže účastní, protože má rád hádanky. Král si chytrého mladíka oblíbí, ale generálovi, dvorní dámě a hofmistrovi je Matěj trnem v oku. Může za to i skutečnost, že se spřátelí s vojákem Ondrou, který chová hluboké city k princezně. Při své další cestě Matěj dokonce padne do rukou loupežníků. Dokáže vyřešit všechny překážky, aby se mohl zase vrátit k milované Majdalence?

Nejkrásnější hádanka
Zdroj: TV Nova

ZAJÍMAVOSTI O FILMU

Režisér Zdeněk Troška film nejen režíroval, ale napsal k němu i scénář. Inspirací mu byly Drdovy pohádky „O Matějovi a Majdalence“ a „O princezně, která hádala, až prohádala.“

Ve filmu se objeví až třicet holubů, kteří byli vycvičeni za pouhých 14 dnů. To je opravdu pozoruhodný výkon, zohlední-li se, že normálně trvá výcvik holubů i několik týdnů. Museli umět létat dle pokynů, přistát přesně tam, kde přistát mají a vše muselo působit naprosto přirozeně. Ale nebojte se, během natáčení nebylo žádné zvíře zraněno!

Dohromady bylo pro pohádku ušito dvě stě originálních kostýmů.

Nejkrásnější hádanka
Zdroj: TV Nova

​Prvotním záměrem bylo natáčet pohádku na Chodsku, k tomu ale nakonec kvůli změně koloritu nedošlo.

Pohádka se natáčela například na zřícenině hradu Sukoslav u Kostomlat pod Milešovkou, který posloužil jako loupežnické sídlo. Skanzen lidových staveb v obci Třebíz u Slaného, jehož součástí je velké množství zachovalých venkovských stavení z 18. a 19. století, se zase využil pro ztvárnění statku. K vidění jsou také exteriéry i interiéry zámků Žleby a Sychrov. 

Nejkrásnější hádanka
Zdroj: TV Nova

​První klapka při natáčení pohádky padla v červenci 2007 na zámku Hluboká nad Vltavou v jižních Čechách. ​V souvislosti se zámkem Hluboká se natáčelo i ve Staré oboře. Ve Staré oboře probíhalo natáčení i na tzv. Filmařské cestě, která byla původně vybudována pro film Otakara Vávry „Oldřich a Božena“ z roku 1984. Nakonec se však na ní nic z tohoto snímku nenatáčelo a Filmařská cesta byla pro film využita až režisérem Troškou.

Křest filmu měl to nejvděčnější a nejrozzářenější publikum – děti z dětských domovů. Režisér Zdeněk Troška měl tehdy velkou radost z toho, že mohl vidět autentické reakce dětí při sledování. Pohádka byla natolik oblíbená, že získala cenu 40. ročníku Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hoffmana v Ostravě nad Ohří.

Nejkrásnější hádanka
Zdroj: TV Nova

Nezapomeňte sledovat tento příběh plný lásky a napětí v sobotu 19. prosince od 20:20 na Nově. Reprízu pak můžete vidět v sobotu 26. prosince od 11:10 na stejném kanálu.


Novinky z NOVY