Žádný Kulový blesk! Vězeň z Azkabanu dal Harrymu Potterovi basovou kytaru!

Publikováno 25.11.2020


Třetí díl ságy o bradavickém učni Harrym Potterovi patří k těm nejoblíbenějším, přiznala to i samotná představitelka Hermiony Grangerové Emma Watson. Ta označila Vězně z Azkabanu za svou nejoblíbenější knihu. Jaké zajímavosti jsou o filmu mexického režiséra Alfonse Cuaróna známé?

Režisér neznal knihy ani filmy
Nový režisér na place vystřídal Chrise Columbuse, který měl pod taktovkou předchozí dva díly. Cuarón se přiznal, že když mu byla práce nabídnuta, knihy i filmy o Harrym Potterovi mu byly neznámé. Spolu s ním byli ve hře i velká jména jako Steven Spielberg nebo Guillermo del Toro. Poslední jmenovaný dal ale přednost filmu Hellboy. Cuaróna nakonec vybral sám režisér předchozích dílů, který na trojce také spolupracoval, tentokrát ovšem pouze jako producent.

Natáčení Vězně z Azkabanu začalo 24. března 2003 v leavesdenských filmových studiích a poslední klapka padla v říjnu téhož roku. Celkový proces i s postprodukcí však trval dlouhých 18 měsíců. V kinech mohli poprvé fanoušci film vidět 4. června 2004.

Snímek zaznamenal okamžitý úspěch a stal se nejlépe vydělávajícím filmem všech dob, co se týče prvního dne uvedení do kin. To samé platí i o prvním víkendu, kdy se na stříbrném plátně brýlatý kouzelník oháněl hůlkou. Výdělek činil 93, 7 milionu dolarů, čímž se stal nejúspěšnějším v celé sérii. Celosvětově pak film vydělal 795,6 milionu dolarů, čímž se vyhoupl na první příčku a překonal tak i film Shrek 2.

Zdroj: Archiv TV Nova

Basová kytara pro Harryho Pottera
S novým režisérem se ve filmu objevily i nové postavy, a to nejen kvůli knižní předloze. Po zesnulém Richardu Harrisovi bylo nutné obsadit roli Albuse Brumbála. První nápad byl oživit bradavického ředitele v počítači, ten byl ale později zamítnut. Z adeptů, kteří by byli pro roli vhodní a nacházela se tam i jména takových kapacit jako Christopher Lee a Ian McKellen, byl nakonec vybrán Michael Gambon. Ten zprvu nabídku na roli odmítl, protože filmy o Harrym Potterovi mu nepřišly dostatečně pozornosti hodné.

Mezi další nové tváře patřila například postava učitele obrany proti černé magii, kterou původně produkce chtěla nabídnout Ewanu McGregorovi. Profesorku Trelawnyeovou, kterou hraje Emma Thompson, měla zase ztvárnit Tilda Swinton. Gary Oldman (Sirius Black) byl za roli rád, jelikož se ve filmu v té době neobjevil už přes rok. S kolegy si na place očividně sedl více než dobře – protože vědel o lásce k hudbě představitele hlavní postavy Daniela Radcliffa, přinesl mu jako dárek na natáčení basovou kytaru.

Zdroj: Archiv TV Nova

Šprýmy na place a vzdychající Dudley
Aby se neználek Cuarón lépe vžil do celého příběhu, bylo namístě se i lépe poznat se třemi hlavními představiteli. Zadal jim proto úkol, aby o svých postavách napsali eseje. Emma Watson jako správná Hermiona odevzdala šestnáctistránkovou práci, Daniel Radcliffe jí byl v patách s jedenáctistránkovým pojednáním a Rupert Grint to pro jistotu zazdil úplně a svou esej Cuarónovi nikdy nedodal.

Při natáčení i tak vládla skvělá atmosféra, a tak zde přirozeně zbyl i prostor pro vtípky. Během natáčení scény, kdy Sirius Black pronikl do bradavického hradu a studenti museli spát ve spacácích na zemi Velké síně, si Cuarón a Alan Rickman (Severus Snape) vystřelili z Daniela Radcliffa, když mu do spacího pytle schovali prdící polštářek na dálkové ovládání.

Zdroj: Archiv TV Nova

​Dalším úsměvným faktem a poslední zajímavostí je, že Dudley Dursley ve filmu vůbec nepromluví. Jediné, co mu vyleze z úst, je smích a vzdychání.

Na film Harry Potter a vězeň z Azkabanu se můžete těšit v pátek 25. 11. od 20:20 na TV Nova!


Novinky z NOVY