Proč se Daniel Radcliffe rozzlobil na hrdinu Fantastických zvířat? Několik měsíců se s ním nebavil!

Publikováno 07.02.2020


Kouzelný svět z pera J.K. Rowlingové se několik let po posledním filmu o Harrym Potterovi rozšířil! Co byste měli vědět, než si film Fantastická zvířata pustíte?

Je to téměř čtvrt století od prvního vydání knihy Harry Potter a kámen mudrců. Za ta léta vznikla série sedmi knih, ve kterých mladý čaroděj se svými dvěma přáteli Ronem a Hermionou bojují proti zlému černokněžníkovi Voldemortovi. Natočilo se také osm stejnojmenných filmů, ale k tomu všemu britská spisovatelka doplnila kánon o spousta dalších knih ze světa Harryho Pottera. Mezi ty nejznámější patří například Bajky barda Beedleho, Famfrpál v průběhu věků a v současné době nejvíce diskutovaná kniha Fantastická zvířata a kde je najít. Právě na základě této knihy vznikl stejnojmenný film a fanoušci po celém světě se tak mají opět možnost vrátit do magického světa plného čar a kouzel.

​Rowlingová napsala knihu Fantastická zvířata a kde je najít jako doplnění svých románů o Harry Potterovi. Jedná se o příručku obsahující abecední seznam fantastických zvířat, která se ve světě kouzelníků objevují, jejich popis, kde se vyskytují a jak jsou nebezpečná. Fiktivním autorem této knihy je Mlok Scamander, který všechna tato zvířata zkoumal, ale o kterém se toho v knize moc nedozvíme.

Zdroj: TV Nova

​Od posledního dílu Harry Potter a Reklivie smrti uplynulo devět let, během kterých se značně spekulovalo o tom, co bude dál. Rowlingová sice fanoušky obohatila další knihou Harry Potter a prokleté dítě, avšak co se týče filmového světa, nikdo netušil, zda ještě nějaký příběh vznikne. Nakonec šanci dostal právě Mlok Scamander a jeho fantastická zvířata. A protože kniha obsahuje jen holý popis zvířat, stál před Rowlingovou jako scénáristkou nelehký úkol – vytvořit zcela nový příběh zasazený do zcela nového světa.

Zdroj: TV Nova

​Píše se rok 1926 a do New Yorku přijíždí mladý kouzelník Mlok Scamander, který po celém světě zachraňuje kouzelná zvířata a ve svém kufru jim vytvořil oázu bezpečí před lidmi, kteří se je snaží vyhubit. Do New Yorku přijel proto, aby svoji sbírku zvířat rozšířil, ale také aby něco vypustil na svobodu. S britským přízvukem a podivným kufrem vzbuzuje už po příjezdu pozornost a vše se zkomplikuje ve chvíli, kdy mu z kufru pár zvířat omylem uteče.

Na cestě za pochytáním uniklých zvířat se Mlokovi do cesty připlete "nečar" neboli "mudla" Kowalski, se kterým si omylem vymění kufry. Kowalski je tak chtě nechtě zatažen do pátrání a vystaven šoku z toho, že existují kouzelníci, čarodějný svět a fantastická zvířata. Aby toho nakonec nebylo málo, po krku mu začne jít bystrozorka Goldsteinová z amerického Magického kongresu. Ta si myslí, že má na svědomí podivné věci, které se ve městě začaly dít a jež ohrožují prozrazení kouzelníků.

Než se podíváte na film, přečtěte si deset největších zajímavostí ohledně filmu Fantastická zvířata a kde je najít:

  • Daniel Radcliffe se rozzlobil, když zjistil, že Eddie Redmayne dostal tak krásný kostým. Prý ho dlouho štvalo, že on musí natáčet jen v džínách a tričku. Údajně se pak s Redmaynem nebavil několik měsíců.
  • Jako předloha k postavě Newta Scamandera posloužil K. Rowling Gerald Durelluznávaný zoolog.
  • Knižní předloha tohoto filmu nemá takřka nic společného s filmem, potažmo příběhem. Jedná se pouze o encyklopedii (učebnici) kouzelných tvorů, které zmapoval hlavní hrdina Mlok Scamader.
  • Eddie Redmayne trénoval před natáčením s opravdovými krotiteli zvířat a chovateli ze ZOO.
  • Eddieho Redmaynea si spisovatelka J. K. Rowling vybrala hned napoprvé a byla si jistá tím, že přesně on je pro tuto roli ten pravý. Nemusel ani na zkoušky a zároveň mohl pomoci s výběrem dalších herců pro jednotlivé role.
  • Žádná ze scén filmu nebyla ve skutečnosti natočena v New Yorku.
  • Jméno Mloka Scamandera lze spatřit i na Harryho mapě Bradavic ve filmu Harry Potter a vězeň z Azkabanu
  • Postava Gellerta Grindelwalda je knižně (i filmově) prvně zmíněna v Kameni mudrců. Na zadní straně kartičky Albuse Brumbála z čokoládové žabky se píše: "Mnozí ho považují za nejvýznamnějšího čaroděje moderní doby, proslavil se tým, že v roce 1945 porazil zlého Grindelwalda".
  • Postava Gellerta Grindelwalda (Johny Depp) se objevila už ve filmu Harry Potter a Relikvie smrti – část 1, kde si ho zahrál Jamie Campbell Bower. Tito dva herci si spolu zahráli v Burtonově Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street.
  • Všichni, kteří pracovali na filmu, museli povinně vidět všechny díly Harryho Pottera.

Na fantasy film Fantastická zvířata a kde je najít se můžete podívat v sobotu 7. února od 20:00 na Nově nebo o den později v 17:35 na Nova Cinema.


Novinky z NOVY