Původní závěr megahitu Interstellar: Scenárista hlavní hrdiny rozhodně nešetřil

Publikováno 28.09.2019

Interstellar
Zdroj: Warner Bros

Interstellar je jeden z těch vzácných snímků, které si přejete zapomenout, abyste si jej mohli znovu naplno užít. Není tajemstvím, že scénář prodělal bezpočet změn. Jak to ale původně s hrdiny mělo dopadnout?

Mysteriózní americký film Interstellar z roku 2014 byl natočen věhlasným režisérem Christopherem Nolanem. Pojednává o cestě za hranice naší galaxie z důvodu záchrany lidstva. Jelikož hrozí zánik Země kvůli vysoké koncentraci dusíku v atmosféře, musí kosmická výprava najít planetu, kde by lidstvo mohlo přežít...

Zdroj: Warner Bros

​Kvůli scénám s kukuřičnými poli nechal režisér Christopher Nolan vypěstovat kukuřici na ploše více než dvou čtverečních kilometrů. Většina úrody byla posléze prodána. A to dokonce se ziskem!

Steven Spielberg se původně v roce 2006 upsal projektu jako režisér a najal Jonathana Nolana jako scenáristu. Když v roce 2012 Spielberg projekt opustil, Jonathan se rozhodl scénář nabídnout svému bratrovi. Scénář poté prodělal mnoho úprav. Oproti původní verzi dost radikálně ubyl humor, vyškrtly se nápady nepodložené vědeckými teoriemi a typicky spielbergovské znaky. Dcera hlavního hrdiny Murph byla například původně chlapcem (v duchu tradičního motivu vztahu otce se synem, který Spielberg tuze rád zpracovává).

Jonathan Nolan uvedl, že původní verze scénáře (který byl nesčetněkrát upraven) měla zcela odlišný konec. (SPOILER) V něm červí díra ve chvíli, kdy Cooper odeslal získaná data, zkolabovala, a Cooper tak přišel o naději, že se vrátí domů. Poté, co režisérskou sesli opustil Steven Spielberg, si jeho náhradník upravil scénář k obrazu svému. Mimo jiné vyškrtl vedlejší dějovou linii týkající se čínské vesmírné expedice, jež byla vyslána před tou americkou. Christopher Nolan také přidal do filmu čtvrtý rozměr, díky němuž může Cooper komunikovat se svou dcerou napříč časem. V jedné z ranějších verzí scénáře, v níž se Cooper mohl vrátit zpět do sluneční soustavy, se měl setkat se svým zestárlým prapravnoučetem (a nikoli s Murph). (KONEC SPOILERU) 

Kip Thorne, odborný poradce filmu, vyhrál sázku se Stephenem Hawkingem. Tito géniové se vsadili o to, čí astrofyzikální teorie je správná. Tou se ukázala být ta Thornova, na jejímž základě byl sepsán právě scénář Interstellaru. Hawking si kvůli prohře musel na rok předplatit erotický magazín.

Obří prachová mračna byla vytvořena pomocí velkých ventilátorů, které rozfoukaly syntetický prach. Anne Hathaway utrpěla během natáčení na Islandu závažné podchlazení organismu, když ve scénách, kde se astronauti pohybují v ledové vodě, musela mít otevřený skafandr.

Na velkolepé sci-fi Interstellar se můžete těšit v sobotu 28. září od 20:00 na Nova Cinema nebo v repríze v neděli 29. září od 11:45 na tomtéž kanále.


Novinky z NOVY