Janek Kroupa odkrývá zákulisí nejdrsnějších českých zločinů: Popsal, kdy se i jemu stáhlo hrdlo

Aktualizováno 09.08.2019


Janek Kroupa již brzy představí na TV Nova dechberoucí zpovědi lidí, kteří se stali obětmi těch nejotřesnějších zločinů a těch, kteří přišli o své nejbližší. To vše doplní faktickými komentáři vyšetřovatelů a soudních lékařů . Na co se mohou diváci podle invesitgativního novináře těšit?

Janku, mohl byste Příběhy českých zločinů jako jejich průvodce představit?
Jsou to živé a skutečné detektivní příběhy, jež vyprávějí lidé, kteří je skutečně zažili, a zároveň je vyprávíme my jako filmovou detektivku.Všechny příběhy, které divák uvidí, jsou velice silné.

Mohl byste přesto vybrat ten nejpůsobivější?
Já nedokážu říct, který z příběhů mě dostal nejvíc, protože všechny jsou silné. V detektivkách to vždy končí dobře – vrah je chycen. I zde bychom to mohli takto vnímat, je vlastně dobrý konec, že vrah za své činy pyká a jde do vězení. Ovšem realita je jiná. Musíme si uvědomit, že poškození žijí dál a už jim nikdo nepomůže. To, že pachatel je ve vězení, je sice hezké, ale blízké to nikomu nevrátí. A stát se za takto postižené úplně nepostaví, dodnes nikomu z nich nepomohl. Žijí s tou svou šílenou bolestí, kdy přišli o kamarády, partnery a podobně. Se ztrátou blízkého člověka se vyrovnat nejde, zejména v případech, kdy přijdete o dítě.

Zdroj: TV Nova

Můžete být konkrétní?
Vyprávíme příběh, kdy mamince zavraždí mladého kluka, strašně talentovaného. Kdyby žil, pravděpodobně by se proslavil jako úspěšný malíř, protože měl neskutečný talent. A život mu vzal člověk kvůli pěti stovkám.

Jak tento příběh dopadl?
Zločince nakonec chytili, ale té ženě se rozpadlo manželství, má zničený život, chodí na hřbitov. Já nechci prozrazovat celý příběh, protože v něm dojde k několika zvratům, ale nikdy se z toho nevzpamatovala.

Jak vás napadlo se do takového projektu pustit?
Nenapadlo to mě, ale vedení Novy. Oslovili mě, zda bych něco takového uměl, a jakmile jsme se dohodli, začali jsme hledat skutečné detektivky. My se pořád díváme na detektivky, které jsou vlastně pohádky. Já sám jsem autorem několika kriminálních příběhů, ale do nich vkládáte skutečné události, které pak můžete změnit, protože kriminálka jako celek je vymyšlená. Jiné je to v Příbězích českých zločinů, kde jsou naprosto syrové, pravdivé a zároveň strašně silné příběhy vyprávěné těmi, kteří přežili.

Zdroj: TV Nova

Jak složité bylo získat respondenty – ať už pozůstalé, nebo vyšetřovatele?
S rodinami obětí to bylo skutečně těžké. My jsme ctili jejich rozhodnutí a samozřejmě jsme do toho příběhu nešli v případě, že pozůstalí nesouhlasili. Naopak detektivové vyprávěli rádi, věcně a jasně. Každý z příběhů je opravdu jiný. Na některé z nich si divák TV Nova určitě vzpomene, protože jsou veřejnosti dobře známé.

Co myslíte, že je právě pro pozůstalé, kteří příběhy vyprávějí, nejsložitější?
Pro rodiny to bylo nejbolestivější v tom, že při hlubším vyprávění si to znovu celé prožili. Příkladem je jedna pozůstalá, která na začátku vyprávěla příběh v minulém čase, a když rozhovor trval déle, přešla do času přítomného. Najednou jsem viděl, jak to ta dívka prožívá před mýma očima znovu. Strašně plakala a celý štáb měl v tu chvíli sevřené hrdlo. Vlastně nevíte, co říct. Po natáčení za mnou ale přišla a řekla mi, že se jí dlouho tak strašně neulevilo a že nám chce poděkovat. To mi dalo sílu a přesvědčilo mě to o tom, že náš pořad má smysl.

Zdroj: TV Nova

Na jaké příběhy se diváci mohou těšit?
Diváci uvidí příběhy nejrůznějších detektivek, ať už případ, který se podařilo vyřešit za den, nebo případ, který se podařilo uzavřít až po šestnácti letech.

Čím se Příběhy českých zločinů liší od detektivek, které známe?
Diváci uvidí skutečnou detektivku, která se odehrála ve skutečném životě, bez příkras a načechrávání. A zároveň uvidí neuvěřitelně silné lidi, kteří to dokázali přežít a tu strašnou situaci zvládnout.

Skutečné příběhy těch nejzásadnějších českých zločinů sledujte každou neděli od 1. září v půl desáté večer na TV Nova. Po odvysílání každého dílu si nenechte ujít komentář Janka Kroupy na Nova.cz.


Novinky z NOVY