Mrtvé krysy, shnilý kompost a postavy bez prstů! Co ve skutečnosti stojí za animákem Ratatouille?

Aktualizováno 26.08.2019

Ratatouille - 4

Věděli jste, že oscarový snímek Ratatouille byl natočen na motivy scénáře českého rodáka Jana Pinkavy? Další zajímavosti najdete ve článku!

Ve snovém studiu Pixar pokaždé vzniknou animované filmové skvosty a u filmu Ratatouille tomu není jinak. O čem animák je? Remy je krysa, která měla vždy neobyčejně vyvinutý čich a na hlodavce hodně neobvyklý sen – stát se kuchařem. Nenechá se zastavit žádnými překážkami, které můžou krysu v kuchyni potkat a jde si jasně za svým cílem. Toho Remymu pomůže dosáhnout nešikovný vynašeč odpadků Linguini. Že to zní zvláštně? Přečtěte si ještě těchto několik zajímavostí! Vypadá to, že pracovat v Pixaru musí být splněný sen!

- Oscarový snímek je natočen na motivy scénáře českého rodáka Jana Pinkavy.

- Fantazii se na place meze nekladly. Tvůrci potřebovali do filmu vytvořit skutečně vypadající hromadu kompostu, a tak kvůli tomu nechali shnít 15 různých druhů ovoce a poté si to celé vyfotografovali, z čehož vznikl finální výtvor.

- Výloha s mrtvými krysami, která je ve filmu zobrazena, v Paříži skutečně existuje. Majitelem této výlohy je deratizační firma, která zde sídlí už od roku 1872.

- Aby tvůrci měli co největší představu o fungování luxusních francouzských podniků, několik z nich před natáčením navštívili a ochutnávali ty nejdražší pokrmy z jídelních lístků.

- Členové štábu se účastnili kurzů vaření a týden bydleli v hotelu přímo v Paříži, aby lépe pochopili, jak tam funguje opravdový život a mohli tak tuto zkušenost promítnout i do filmiu. Kurzy vaření byly nezbytné proto, aby věděli, jak to funguje v opravdové kuchyni.

- Ratatouille je francouzská specialita, která se vaří z opečených a podušených plátků lilků, cukety, papriky a rajčat. Pixar si tuto dobrotu vybral jako název filmu především proto, že v ní zaznívá anglické slovo pro krysu – Rat.

- Náročnost natáčení a tvorby počítačových triků nakonec filmaře přiměla k ráznému kroku. Aby tolik nezatěžovali pamět počítačů, rozhodli se, že žádná z lidských postav nebude mít prsty na nohou. Tohoto detailu si ale ve filmu nemůžete nikdy všimnout.

- Ve skutečnosti ve francouzských restauracích není větší ocenění než tříhvězdičkové. Ve většině světa však funguje pětihvězdičkové hodnocení, proto je tomu tak i ve filmu, protože spousta diváků by nemusela pochopit, že tříhvězdičkové ocenění restaurace je ve Francii to nejvyšší možné.

 

Animák Ratatuille sledujte v sobotu 27. 7. od 17:15 na Nově, nebo v repríze v pondělí 29. 7. od 15:40 na Nova Cinema.


Novinky z NOVY