Koralína a svět za tajnými dveřmi: Autoři bizarní fantasy pohádky se inspirovali u českého tvůrce!

Aktualizováno 19.08.2019

Koralína a svět za tajnými dveřmi - 9
Zdroj: TV Nova

Bizarní pohádka z pera mistra fantastiky vznikala neuvěřitelně dlouhou dobu! Tipnete si, kolik loutek museli tvůrci vyrobit, nebo jak dlouho trvalo natáčení?

Jedenáctiletá Koralína Jonesová je zvědavé a neposedné děvče. Proto nese velmi těžce, že se z města tepajícího životem odstěhovala do barabizny kdesi v „pustoprázdnu“, kde na ni rodiče permanentně nemají čas a jejím jediným vrstevníkem je kluk jménem Wybie, z něhož se brzy vyklube velmi otravný protiva. Možnost povyražení nelze očekávat ani od Koralíniných nových sousedů, jimiž jsou dvě vysloužilé herečky a bývalý ruský cirkusák pan Bobinsky. Asi by se brzy ukousala nudou, kdyby v jedné z místností domu neobjevila tajné dveře. Za nimi čeká překvapení. Alternativní svět, který je na první pohled velmi podobný tomu reálnému, ale už na druhý úplně jiný – lepší! Jenže to vypadá, že všechno je až příliš krásné na to, aby to byla pravda. A Koralíně hrozí velké nebezpečí!

 

Film je kombinací tradiční metody stop-motion animace a stereoskopického 3-D, což mu dodává jeho jedinečný vzhled, podobný oblíbeným „burtonovkám“ jako je Mrtvá nevěsta nebo Ukradené Vánoce Tima Burtona. Příběh pak pochází z pera mistra fantasy Neila Gaimana. Jaké další zajímavosti Koralína skrývá?

 

– Natáčení trvalo 18 měsíců a předcházely mu 2 roky příprav. Na 74 vteřinách filmu pracovalo více jak 300 lidí celý týden!

– Jednu loutku Koralíny vyrábělo 10 lidí 3–4 měsíce. Loutka Koralíny existuje ve 28 různých verzích. V příběhu měla 9 různých kostýmů, z nichž každý byl vyrobený alespoň v 6 kopiích. Hlavní loutka měřila okolo 25 cm.

– Všechny loutky jsou vyrobeny ze silikonu a pěnového latexu, uvnitř jsou ze železa. Sníh byl ve filmu vytvořen z lepidla a jedlé sody.

– Shodou okolností byla pro soundtrack k filmu do dívčího sboru  vybrána dívka, která se také jmenuje Koralína.

– Stejně jako ve druhém celovečerním filmu podle předlohy Neila Gaimana,  Hvězdný prach, zde zazní slavný kankánový úryvek z Offenbachova Orfea v podsvětí.

– Všimli jste si, že je Koralína levačka?

– Původně měl být film hraný a Koralínu měla ztvárnit Dakota Fanning.

– Čeho si tvůrci nevšimli? Když Wybie utíká před Koralínou, dívka po něm hází obě své boty. Ale v další scéně po něm hodí další botu, i když by správně už žádnou mít neměla.

– Film je inspirovaný Švankmajerovým snímkem Něco z Alenky (1988). Oba snímky jsou točeny pomocí techniky stop-motion, využívají loutky a jsou ovlivněny Carrollovým dílem „Alenka v říši divů“.

 

Na film Koralína a svět za tajnými dveřmi se můžete podívat v sobotu 20. 7. od 20:00 na Nova Cinema anebo v repríze od en později na tomtéž kanále v 10:55.


Novinky z NOVY