Jak se nahrávalo 9 nejznámějších hitů Božského Káji? Některé vůbec neměly vzniknout!

Aktualizováno 09.08.2019

Karel Gott - koncert 2019
Zdroj: Profimedia

Karel Gott slaví dnes, 14. července 2019, osmdesátiny. Během své dlouhé kariéry nahrál 987 singlů, 293 sólových alb a prodal na 50 milionů nosičů. Jaké důležité momenty však stály za mistrovými nejúspěšnějšími a nejznámějšími hity?

1. Lady Carneval
Psal se rok ruské okupace a Karel Gott už na scéně působil deset let. Božský Kája se již tenkrát kamarádil se skladatelem Karlem Svobodou a textařem Jiří Štaidlem, a proto je oslovil, aby mu napsali píseň, se kterou by mohl soutěžit na festivalu v Riu de Janeiru. Trojice kamarádů se rozhodla koupit litr myslivce a zavřít se ve zkušebně. Alkohol udělal své. Jirka Štaidl přišel s názvem písně, Karel Svoboda usedl za klavír a za deset minut bylo dílo hotovo. Píseň v Riu nakonec zvítězila a dnes si ji můžete dokonce poslechnout v šestatřiceti jazycích.

Zdroj: Profimedia

2. Zvonky štěstí
Poněkud dramatický byl vznik písničky Zvonky štěstí v Německu. Vydavatelství Polydor ji nechtělo původně vůbec vydat, jelikož duety s dětmi byly na trhu časté. Darince Rolincové bylo teprve dvanáct a vydavatelé se báli, že to bude trochu nuda. Karel Gott je nakonec uprosil alespoň na to, aby se písnička dostala na nové album. Nakonec byla písnička tak úspěšná, že se později dočkala i německého textu od tehdejšího slavného skladatele Michaela Kunze. Zvonky štěstí se dokonce staly v Německu větším hitem než u nás doma.

 

3. Až nám bude dvakrát tolik
V roce 1962 Karel Gott začínal vystupovat s rozhlasovým orchestrem, řízeným skladatelem Karlem Krautgartnerem. Mnoho lidí jim tenkrát nevěřilo a ptali se, zda to Krautgartner myslí s Gottem vážně. Tomu ale bylo jedno, co si kdo myslí. Tvůrci pořadu Hledáme písničku pro všední den tenkrát nevrhli, aby Karel nazpíval duet s Vlastou Průchovou. Písnička nakonec v soutěži vyhrála.

Zdroj: Profimedia

4. Trezor
Trezor je jedna z mála písní, ke které si Kája složil sám hudbu. Text nakonec přidal Rostislav Černý. Píseň se stala rock´n ´rollovým hitem a sám Karel Gott se na ni snažil v klipu tančit.

 

5. Když muž se ženou snídá
Tato píseň vznikla v roce 1992 a je inspirována Karlovým tatínkem, který zemřel roku 1982. Když si Karel někdy přivedl domů dámskou návštěvu a tatínkovi se zrovna nelíbila, vždycky se ho prý zeptal: „Ale s touhle nebudeš zítra snídat?“ Karel tuto historku jednou vyprávěl Karlu Šípovi a na základě toho vznikla tato písnička.

6. Kdepak ty ptáčku hnízdo máš
Legendární píseň k filmu Tři oříšky pro popelku z roku 1973, s Libuší Šafránkovou a Pavlem Trávníčkem, napsal Karel Svoboda a text přidal Jiří Štaidl. Nakonec film nabyl veliké popularitě v Německu a Karel musel nazpívat skladbu v Němčině s názvem Die Tausend Türme Deiner Stadt (Tisíce věží vašeho města).

Zdroj: Archiv TV Nova
 

7. Včelka Mája
Legendární píseň k japonskému seriálu Včelka Mája napsal Michal Prostějovský. Píseň se původně jmenovala Mája a Kája. Karel ale odmítl tuto píseň zpívat s tím, že děti nejsou jeho publikum. Nakonec ho zlomil Karel Svoboda. Za včelku Máju nakonec mistr obdržel pět zlatých desek Polydoru, jedna byla za 250 000 prodaných nosičů. V Německu se přitom prodalo na 1 250 000 desek.

8. Stokrát chválím čas
I přesto, že jde o převzatou píseň od kanadského zpěváka Daniela Hilla Sometimes When We Touch, v Gottově podání s textem Zdeňaka Borovce, se stal z české verze Stokrát chválím čas na konci 70. let velký hit.

Zdroj: TN.cz

9. Čau lásko
Jeden z mnoha hitů, co pro Karla Gotta složil skladatel Karel Svoboda, byla píseň Čau lásko. Na textu se podílel Karel Šíp, tehdejší manžel Marcely Holanové, se kterou Karel Gott singl nazpíval jako duet. Píseň se stala jednou z větších spoluprací těchto dvou zpěváků.


Speciální pořad Karel Gott 80 o zpěvákově životě, tvorbě i láskách najdete na NovaPlus.cz


Novinky z NOVY