Spor o hlášku z komedie Marečku, podejte mi pero! málem skončil u soudu

Aktualizováno 27.07.2019


Mnohé hlášky z legendární komedie „Marečku, podejte mi pero!“ doslova zlidověly a můžete je slýchat v běžném životě. Něco jiného ale je, když někdo chce jednu z nich zneužít k propagaci sebe sama...

Mistr v továrně na zemědělské stroje, Jiří Kroupa, má na dosah povýšení. Háček je ovšem v tom, že by si nejdříve musel večerně dostudovat průmyslovku. Byť se tomu pan Kroupa zprvu brání, nakonec podlehne naléhání členů dílenského výboru a ke studiu se zapíše. Na stejné škole momentálně studuje i jeho syn, který přes den dokonce sedává ve stejné lavici. Tatínek má ovšem mnohem horší prospěch než jeho potomek. Dokáže si pan Kroupa napravit svou reputaci a obstát jak před profesory, tak před spolužáky?


• Město Humpolec, do něhož se ve filmu odstěhoval Hliník, si scénáristé Zdeněk SvěrákLadislav Smoljak zvolili proto, že scénář psali na chalupě stojící poblíž právě tohoto města.

• Mnohé postavy, zejména z řad studentů, mají svůj skutečný předobraz v reálném světě. Například žák, který musí při přemýšlení chodit. Stejně tak i řadu replik čerpali autoři ze svých vzpomínek z dob, kdy byli oba vyučujícími.

• Scény, jež se odehrávají ve třídě, se natáčely během pololetních prázdnin v pražské škole na Dušní ulici. Nástup herců na místo se vždy konal v osm hodin. Nejpozději vždy chodil Josef Kemr. Ten nejdříve ráno šel do kostela a na natáčení tak dorazil až v půl deváté.

• Příjmení Hliník je v Čechách velice ojedinělé. K dnešnímu dni jej nosí pouze dva muži, přičemž ani jeden z nich nežije v Humpolci. Věta: „Hliník se odstěhoval do Humpolce,“ zazní ve filmu celkem 4krát. V roce 2002 byla neexistující postavě Hliníka v Humpolci slavnostně odhalena pamětní deska, nesoucí nápis: „Svému nejslavnějšímu přistěhovalci Hliníkovi, vděční spoluobčané.“

• Když režisér Oldřich Lipský sháněl pro roli žáka Matuly malého chlapce, jeden tehdejší barrandovský rekvizitář navrhl svého synovce, pro nějž se stala role filmovým debutem. Tím chlapcem nebyl nikdo jiný než největší dětská hvězda v dějinách českého filmu - Tomáš Holý.

• V roce 2013 před mimořádnými volbami do Poslanecké sněmovny používalo politické hnutí Hlavu vzhůru v předvolební kampani píseň, v níž zazněl rým „Metelesku blesku, pojďme pomoct Česku“. Zdeněk Svěrák zvažoval, že se obrátí na soud. Autor písně však měl námitky, že rým pochází z Moravy. Korunu tomu pak nasadila předsedkyně Jana Bobošíková, která prohlásila, že se jedná o obecné slovo z estonštiny, což si každý může sám ověřit ve slovníku. V paměti tehdy po spojení marně pátral i estonský velvyslanec v Česku. Politické uskupení nakonec poslalo na účet Centra Paraple, které Zdeněk Svěrák podporuje, částku 30 tisíc Kč jako omluvu. Právní zástupce pana Svěráka a bohužel zesnulého spoluautora Ladislava Smoljaka ovšem prohlásil, že jeho klientovi vůbec nejde o peníze, ale aby ona píseň zmizela z povrchu zemského. K podání žaloby nakonec nedošlo, neboť politické hnutí ve volbách neuspělo a podle pana Svěráka nemělo cenu podávat žalobu, když je existence Hlavu vzhůru nejistá.

Legendární komedii „Marečku, podejte mi pero!“ můžete sledovat v pátek 28. června od 20:20 na TV Nova nebo v repríze v neděli 30. června od 16:10 na tomtéž kanále. 


Novinky z NOVY