TOP 7 chyb ve velkofilmu Troja: Z historického filmu udělali sci-fi

Aktualizováno 21.07.2019

Troja - 8
Zdroj: TV Nova

Že se ve velkofilmu nějaká chybka vyskytne, to není žádný div. Tvůrci snímku Troja se ale sekli víckrát. A nezřídka to bylo rovnou o několik století!

Veleúspěšný historický film Troja pojednává o lásce tak velké a silné, že kvůli ní vypukla válka mezi Trojou a Spartou. Příčinou války bylo Paridovo zalíbení v nadpozemsky krásné Heleně, která za ním utekla od svého muže, spartského krále Meneláa. Meneláos se samozřejmě rozzuřil doběla a vytáhl na Tróju se svým vojskem, přičemž na pomoc si král Sparty zavolal slavného Achilla.

Zdroj: TV Nova

• Před spálením zesnulých postav jsou ve filmu na jejich oční víčka pokládány mince. Starověcí Řekové však pokládali minci na ústa, nikoli na oči.

• Na Achillově levé ruce je možné si všimnout jizvy po očkování. Že by medicína starověkých Řeků předběhla dobu?

• Při souboji Hektóra a Achilla Hektór přejede mečem po Achillově hrudníku, což by zanechalo velmi znatelnou stopu. Když ale Achilles Hektóra zabije, na jeho brnění není žádná známka po onom poškození. Během souboje je taktéž možno si v jednom ze záběrů všimnout letadla na obloze.


• Růžové paraple, kterým se kryjí Paris s Helenou během průvodu v Tróji, má kovovou kostru stejně jak moderní deštníky. Navíc první zaznamenaný vynález slunečníku byl zaznamenán až o 500 let později!

• Pěší vojáci ve snímku používají jako primární zbraň kopí. Nicméně nejstarší doložené široké využití této zbraně se datuje k Filipovi II. Makedonskému, otci Alexandra Velikého, okolo roku 330 př. n. l. Trojská válka se odehrála okolo roku 1260 př. n. l. Taktéž výzbroj vojáků byla poprvé vyrobena až o 800 let později. To už je slušné science-fiction, že? No, a jako třešnička na dortu: Jeden z Trojanů má na ruce hodinky. Ale to aspoň může omluvit prostá nepozornost a děravá hlava.

• Když Hektór sejme přilbici umírajícímu Patroklovi, nešťastníkův nos krvácí. O pět vteřin pozdějí je Patroklos mrtev a u jeho nosu není po krvácení ani památky.

• Sparta ve skutečnosti ležela ve vnitrozemí a nikoliv u moře, jak je tomu ve filmu.

Historický velkofilm Troja můžete sledovat v sobotu 22. června od 20:00 na Nova Cinema nebo v repríze v neděli 23. června od 11:45 na tomtéž kanále.


Novinky z NOVY