ODHALENÍ: Ve snímku Americký gangster se objevila spousta skutečných obchodníků s drogami. Proč je tvůrci pozvali?

Aktualizováno 06.06.2019


Snímek režiséra Ridleyho Scotta Americký gangster je natočený podle skutečných událostí. Aby tvůrci při filmování dosáhli co největší autentičnosti, přivedli na plac netradiční posilu.

Frank Lucas byl řidičem nekorunovaného krále harlemského podsvětí, který se dokázal po vzoru svého šéfa vypracovat až na samotný vrchol byznysu s drogami. Brzy díky pašování čistého heroinu z Vietnamu a Thajska do Spojených státu rozdrtil své konkurenty. Háček je, že drogová pohádka nemůže trvat věčně. I mezi zkorumpovanou newyorskou policií se našel jeden neúplatný detektiv Richie Roberts. Ten by za spravedlnost položil svůj život a teď je Lucasovi na stopě…

Zdroj: Universal Pictures

• Ve skutečnosti se z Robertse a Lucase stali přátelé a Roberts je kmotrem Lucasova syna.

• Roberts i Lucas byli přítomni na natáčení jako konzultanti. Oba nicméně později kritizovali skutečnost, že snímek je velmi volnou adaptací jejich skutečného příběhu a kvůli dramatizaci se od skutečnosti značně liší.

• Při natáčení v provincii Chiang Mai v Thajsku obsadil režisér Ridley Scott jako kompars mnoho místních vesničanů, kteří se během válečného konfliktu ve Vietnamu skutečně podíleli na drogovém byznysu Franka Lucase, ale i dalších „podnikatelů“.


Ted Levine byl obsazen na doporučení Denzela Washingtona, který je velkým fanouškem jeho práce v seriálu Můj přítel Monk. Levine v něm ztvárnil postavu kapitána Lelanda Stottlemeyera.

• Skutečný Frank Lucas byl odsouzen 70 letům vězení. Od roku 1975 strávil 5 let ve vězení a následně byl propuštěn a roku 1977 zařazen do programu ochrany svědků. Z důvodu opětovného pokusu o obchod s drogami byl znovu uvězněn v roce 1984. Od roku 1991 se opět pohybuje na svobodě.

• Důvod pro Frankovo umístění do programu ochrany svědků je vcelku nezpochybnitelný - Frank udal více než 100 lidí zapletených do obchodu s drogami.

• Federální úřady zabavily na Frankových účtech v zahraničních bankách jmění přesahující částku 250 milionů dolarů.


Snímek Americký gangster na motivy skutečných událostí můžete sledovat v sobotu 11. května od 22:05 na Nova Cinema.


Novinky z NOVY