Snímek Gravitace se původně vůbec neodehrával ve vesmíru! Sandra Bullock to mohla mít mnohem jednodušší

Aktualizováno 03.06.2019


Dva lidé, kteří jsou ztraceni v nehostinném prostředí a propadají absolutní beznaději... Snímek Gravitace brilantně zachytil boj o přežití v situaci, kdy nelze očekávat žádnou pomoc. Nápad zasadit příběh do vesmíru přišel ale až později.

Doktorka Ryan Stone (Sandra Bullock) je výtečnou lékařkou - inženýrkou. Právě je na své první misi ve společnosti velitele Matta Kowalskiho (George Clooney), pro něhož by tato mise měla být naopak poslední před zaslouženým odpočinkem. Na zdánlivě rutinní procházce vesmírem však dojde ke katastrofě. Jejich loď je zničena. Stone a Kowalsky jsou úplně sami, ztraceni v temnotách vesmíru...

Zdroj: TV Nova


• Katastrofa, která je vyobrazená ve filmu, je skutečně možná. Zakládá se na tzv. Kesslerově syndromu, pojmenovaném po vědeckém pracovníkovi N.A.S.A. Donaldovi J. Kesslerovi. který svou teorii poprvé předložil v roce 1978. Pokud by došlo k vážnému poškození stanice o velikosti ISS (Mezinárodní vesmírná stanice), mohlo by dojít ke katastrofické řetězové reakci, která by na oběžné dráze vytvořila pole nebezpečných trosek. Rotující trosky by znemožnily vysílání satelitů a průzkumné mise na desítky let.

• Kvůli dlouhým záběrům si musela Sandra Bullock zapamatovat složité kombinace precizních pohybů, musela často i koordinovat své pohyby s dráty, na kterých byla zavěšena spolu s kamerou.

• Jedná se o vůbec první oficiální spolupráci Alfonse Cuaróna a Jonáse Cuaróna, tedy otce a syna. Společně pracovali na scénáři pod patronátem Universal Pictures. Studio Universal doufalo, že do projektu bude obsazena Angelina Jolie, nakonec však byl projekt zhodnocen jako příliš nákladný a pozastaven. Stopka vydržela nad projektem 4 roky, protože vytvoření potřebné atmosféry filmu by bylo za stávající technologie příliš náročné. Opětovné zahájení prací na Gravitaci nakonec umožnil James Cameron se svým Avatarem (2009), díky technologiím, které byly pro snímek vytvořeny.• Celý film byl nejdříve vytvořen v animované podobě a byl i ozvučen. Tvůrci se nejdříve potřebovali ujistit, že zvuk a hudba půjdou dohromady. Animační fáze trvala skoro dva a půl roku, teprve pak se zapojili herci.

• Tvůrci dlouho řešili, jak si poradit s postavou Kowalského (George Clooney). Scénu, kdy doktorka Stoneová díky halucinacím Kowalského opět spatří, nakonec navrhl a napsal sám Clooney.

• Alfonso Cuarón se synem Jonásem původně vůbec neplánovali film odehrávající se ve vesmíru. Základní myšlenka dvou postav v nehostinném prostředí vzešla z Jonásova scénáře, který se odehrává v poušti. Alfonso chtěl, aby byli hrdinové v prostředí, kde není absolutně nic a propadají pocitu totální beznaděje. Jako popis své představy použil vizi austronauta, který se točí ve volném vesmírném prostoru a vzdaluje se od lidské komunikace. Pak si uvědomil, že to je přesně to, co chce a společně napsali nový scénář. Jonás později svůj vlastní scénář po úpravě i zrežíroval, zatímco Alfonso mu pomohl s produkcí. Vznikl tak film Desierto (2015), kde se skupina imigrantů v naději na lepší život pokouší dostat z Mexika přes hranice USA. Hranici však brání muž, který se rozhodne vzít povinnost bránit svou zem do vlastních rukou. Z cesty za lepšími zítřky se tak stává boj o holé přežití.


Napínavý snímek Gravitace můžete sledovat v sobotu 4. května od 22:40 na TV Nova nebo v repríze v pondělí 6. května od 18:20 na Nova Cinema.


Novinky z NOVY