PŘEKVAPIVÁ VOLBA: Proč se ve filmu Jurský svět neobjevili hrdinové původní trilogie? Režisér to zakázal!

Aktualizováno 03.06.2019


Navzdory veškerému očekávání nebyli dinosauři ve velkolepém pokračování Jurského parku ztvárněni jen pomocí počítače a robotických modelů. Co tvůrce vedlo k rozhodnutí obsadit do „rolí “ dinosaurů lidi?

Na místě původního Jurského parku byl otevřen nový zábavní park. Jurský svět se brzy chustá uvést svou nejnovější atrakci: geneticky upraveného dinosaura, nový hybridní druh zvaný Indominus Rex. Když ale tento lidmi vytvořený predátor unikne ze svého výběhu, jeho tvůrci si začínají uvědomovat, jakou udělali chybu. Indominus Rex je stroj na zabíjení a právě se chystá na lov…

Zdroj: Universal Pictures

• Režisér Jurského světa Colin Trevorrow se vyjádřil k důvodům, proč se ve filmu neobjevil žádný z hrdinů původní trilogie. Fanoušci se totiž netajili svým přáním se znovu setkat s Ianem Malcolmem (Jeff Goldblum), Alanem Grantem (Sam Neill) a Ellie Sattlerovou (Laura Dern). „Jsem si vědom toho, že fanoušky by potěšilo, kdyby se vrátili původní hrdinové,“ uvedl Trevorrow. „Jsou ikoničtí. Ale já k hercům, kteří je ztvárnili, mám příliš velkou úctu, než abych je natlačil do tohohle příběhu čistě ze sentimentálních důvodů. Jurský park není o smůle tří lidí, kteří se stále dostávají do stejné situace. Jediný důvod, proč by se ty postavy vrátili na ostrov je ten, že by je scénáristé donutili.“


• Motorka, na které se ve filmu prohání Chris Pratt, je upravený Triumph Scrambler. Pro film byly vytvořeny celkem tři kusy, přičemž jeden z nich byl ke konci natáčení Chrisovi darován.

Zdroj: Universal Pictures


• Dinosauři ve filmu byli ztvárněni pomocí tzv. performance capture. Na rozdíl od větších „zvířátek“ například raptoři byli lidmi ztvárnění v některých scénách i přímo na place. Jejich představitelé dostali oblek zachytávající v určitých částech těla jejich pohyby a na hlavě měli jako čepici nasazenou hlavu, jak jinak, raptora. Aby tento způsob natáčení byl možný, před zahájením produkce musel režisér Colin Trevorrow s postprodukční společností ILM udělat mnoho testů. Zjistili, že když pohyby dinosaura ztvární člověk a nikoliv samotný počítač, v pohybech je více cítit váha těla. Herci, kteří své pohyby dinosaurům propůjčili, museli absolvovat pohybový výcvik a na place byl pak přítomen expert, který jim v případě potřeby poradil, aby byl výsledek co nejvěrnější.• Jedná se o první film ze ságy Jurský park, kde je možno vidět otevřený zábavní park s dinosaury. V prvním filmu, Jurský park (1993), byly části projektu stále ve výstavbě a ještě nedošlo k otevření, v druhém filmu, Ztracený svět: Jurský park (1997), byl Jurský park v San Diego nejenže nedokončený, ale na rozdíl od toho původního v něm ještě nebyli žádní dinosauři.

• Do role Owena Gradyho byl původní volbou Dwayne „The Rock“ Johnson. Že si nemohl zahrát s obrovskými zvířaty si však Dwayne rozhodně stěžovat nemůže, neboť o tři roky později, ve stejném roce, kdy se Jurský svět dočkal pokračování, měl premiéru Dwaynův snímek Rampage Ničitelé (2018). V něm neúspěšný genetický experiment způsobí u několika zvířat nekontrolovatelný růst a mutaci.


Americký velkofilm Jurský svět můžete sledovat v sobotu 4. května od 20:20 na TV Nova nebo v repríze v neděli 5. května od 13:15 na tomtéž kanále. 


Novinky z NOVY