Klouboučník jako hora svalů?! Ve filmu Alenka v říši divů se mohl objevit Dwayne Johnson

Aktualizováno 12.05.2019


Dřív než roli získal Johnny Depp, tvůrci zvažovali pro roli Kloboučníka jiné představitele. Jedna z jejich voleb by byla minimálně překvapivá: dokážete si představit bývalého wrestlera s přezdívkou The Rock jako Kloboučníka?

Alenka se pádem do králičí nory dostala do neuvěřitelného světa, který obývají úžasná stvoření. K tomu ale došlo již před deseti lety a dívka si z toho vůbec nic nepamatuje. Nyní, když má být před davem snobů požádána o ruku, raději prchne do králičí nory za Bílým králíkem a dobrodružství začíná nanovo. Tentokrát ale už jistě na nic nezapomene…

Zdroj: Walt Disney Pictures

• Ve chvíli, kdy byl Johnny Depp obsazen do role Kloboučníka, vytvořil si konkrétní náčrt postavy. Snažil se tak hlouběji proniknout do charakteru. I přes to, že Johnnyho návrh se knižní předloze vůbec nepodobal, Tim Burton byl nadšený a návrh použil.

• Na roli Kloboučníka byl zvažován Dwayne „The Rock“ Johnson, kterého můžete znát například z filmů Král Škorpion (2002) nebo Jumanji: Vítejte v džungli! (2017). Nabídka však nakonec učiněna nebyla a když se projektu upsal Tim Burton, rozhodl se jako Kloboučníka obsadit svého tradičního spolupracovníka Johnnyho Deppa.

• Role Alenky byla nejprve nabídnuta Anne Hathaway. Odmítla, protože nechtěla pokračovat v rolích hezkých dívek v pohádkových šatech. Namísto toho bylo vyhověno jejímu návrhu zahrát si roli Bíle královny.


• Ač Alenka v říši divů byla mnohokrát zfilmována, režisér Tim Burton si neoblíbil ani jedno zpracování. Dle jeho názoru šlo více o sled náhodných událostí, kdy dívka prostě přechází od jedné bláznivé postavy ke druhé. Původní knihy od Lewise Carrolla jsou mimochodem v podstatě totéž, předcházející filmové adaptace jsou tudíž zpracovány věrně vůči předloze.

Tim Burton ale toužil ve svém zpracování události více propojit a připravit více prostoru pro emoce. Podle Timových slov právě to bylo na Alence tou nejtěžší zkouškou – udělat ze série událostí ucelený příběh.


• Ve scéně, kdy Alenka (Mia Wasikowska) vstupuje do říše divů, je v pozadí vidět nápadný pokroucený strom bez listí, který odkazuje na Burtonův dřívější snímek Ospalá díra (1999).

• Celý film se natáčel ve studiu před zeleným pozadím. Veškeré prostředí bylo dotvořeno digitálně. Pro postavy, které měly být vytvořeny počítačově, používali filmaři kulisy z kartónu, modely v životní velikosti nebo prostě lidi navlečené do zelených přiléhavých obleků s očima přilepenýma na různé části těla. To pomáhalo hercům při dialozích a umožňovalo jim to reagovat na něco skutečného.


Jak si povede Alenka v říši divů můžete zjistit už sobotu 13. dubna od 20:00 na Nova Cinema nebo v repríze v neděli 14. dubna od 13:10 na tomtéž kanále.


Novinky z NOVY