SMRT NA PLACE: Hlavní hrdina filmu Mumie musel být resuscitován

Aktualizováno 10.05.2019


Že herci v hollywoodských snímcích občas podstoupí nějaké to riziko, je známý fakt. Při natáčení trháku Mumie se ale tvůrcům věci vyloženě vymkly a hlavní hrdina se chvíli ocitl za prahem smrti.

Na počátku dvacátého století se Egypt stal zemí zaslíbenou pro všechny dobrodruhy pátrající po dávných pokladech mocných faráónů. Knihovnice Evelyn (Rachel Weisz) touží stát se významnou archeoložkou, ale smůla se jí lepí na paty. Vše se změní, když nalezne bývalého legionáře Ricka (Brendan Fraser), který by mohl vědět, kde se nachází legendární Město mrtvých. Tajemství v něm by však měla zůstat ukrytá... 

Zdroj: Universal Pictures

• Představitel Imhotepa Arnold Vosloo si neodnesl příliš dobré vzpomínky na natáčení scény s mumifikací. Čtyři hodiny trpěl v obvazech, které mu znemožňovaly pohyb, načež byl ještě opakovaně uzavírán do sarkofágu. To je prostě sen každého klaustrofobika.

• Brendan Fraser při natáčení scény s oběšením Ricka málem zemřel. Filmaři mu totiž nesprávně umístili smyčku, takže herec se skutečně dusil. Rachel Wiesz o nešťastném nedopatření prohlásila: „Když Brendana sundali, vůbec nedýchal a museli jej resuscitovat.“ 

„Zabili mě na 18 vteřin,“
prohlásil Fraser v jednom z rozhovorů. „Měla tam být deska, o kterou bych se opíral špičkami nohou, abych jen nevisel krkem v provaze a byl schopen se nadechnout. Ale Steve (režisér, pozn. red.) nebyl se záběrem spokojen a nechal smyčku vytáhnout o něco výš. Měli jsme dlouhý záběr, kdy kamera měla zabrat křičící vězně a pak sjet na mě v oprátce. Ale když jsme začali točit, nemohl jsem dosáhnout na onu desku a uvědomil si, že je zle,“ vzpomíná herec. „Dál si už jen pamatuji, jak jsem se probudil.“


Kvůli nestabilním politickým podmínkám nemohli tvůrci natáčet v Egyptě, který tak nahradilo Maroko. Tzv. faraónově pomstě (bakteriální onemocnění způsobující velké zažívací obtíže) však vyjma režiséra filmaři neunikli. A jak se to Stephenovi Sommersovi vlastně povedlo? Po celou dobu údajně konzumoval pouze kuřecí maso s bramborovou kaší, které mu dle jeho slov po čase už opravdu lezlo na nervy.

• Během natáčení na Sahaře všichni členové štábu pili speciální drink, které vytvořil zdravotnický tým spolupracující na filmu. Vypití jedné dávky každé 2 hodiny mělo předejít dehydrataci a snižovat riziko úžehu. Písečné bouře byly na denním pořádku. Největším problémem se ale stali hadi, pavouci a škorpioni – mnoho členů štábu muselo být kvůli uštknutí letecky převezeno na ošetření.

Stephen Sommers uvedl, že den po premiéře obdržel telefonát ze studia Universal se stručnou zprávou: „Potřebujeme druhý díl.“Kultovní snímek Mumie můžete sledovat v sobotu 13. dubna od 20:20 na TV Nova nebo v repríze v neděli 14. dubna od 13:50 na tomtéž kanále.


Novinky z NOVY