Film 47 róninů drží jedno smutné prvenství. Tímhle se asi tvůrci chlubit nebudou

Aktualizováno 10.05.2019


Skutečný příběh o hrdinných samurajích bez pána měl v hollywoodském podání dostat fantasy nádech. Když ale studio i režisér mají naprosto odlišnou představu, dokončit film rozhodně není jednoduchá záležitost.

Rónin je samuraj bez pána a tudíž i beze cti. Ještě níže na společenském žebříčku středověkého Japonska jsou však lidé smíšené rasy, mezi které patří i nalezenec Kai (Keanu Reeves). Skupina bývalých samurajů, jejichž pán se stal obětí spiknutí, které zosnovali Lord Kira a čarodějka Mizuki, však Kaie pro jeho mimořádné schopnosti vezme na milost. Róninové chtějí spravedlivou odplatu, ale ani s pomocí Kaie možná nebudou jejich síly na Lorda Kiru stačit…

Zdroj: Universal Pictures

Keanu Reeves uvedl, že se vždy nejdříve natáčelo v japonštině a až poté v angličtině, k čemuž došlo s ohledem na japonské herce, kterým režisér chtěl napomoci, aby se lépe vžili do scén. Ač Keanu neumí japonsky, naučil se všechny své repliky včetně výslovnosti. „Byla to výzva, ale i zábava. Je zajímavé, jak se hraní v angličtině liší od hraní v japonštině. Jsou to dva různé světy,“ uvedl herec.

• Režisér Carl Rinsch bojoval se studiem Universal kvůli konečné vizi filmu. Zatímco Universal chtěl fantasy trhák nabitý efekty, který by se zařadil po boku snímků jako Avatar (2009) nebo série Pán prstenů (2001), Rinsch si vysnil více dramatický film, jako jsou například Gladiátor (2000) nebo Království nebeské (2005).


• Snímek obohatil fantasy prvky skutečnou událost, k níž došlo na samém počátku 18. století. Tehdy se 47 róninů rozhodlo pomstít svého pána, načež hromadně spáchali seppuku (rituální sebevražda, v Evropě též známa jako harakiri, ač tento termín je nesprávný a v Japonsku se považuje za vulgární a neuctivý). 
Každoročně se 14. prosince konají slavnosti na jejich počest a příběh o jejich pomstě se v Japonsku stal nejpopulárnější samurajskou legendou. Kromě fantasy prvků si tvůrci vymysleli i postavu Keanu Reevese, která nemá žádný skutečný předobraz. 

• Jeden z nejprodělečnějších filmů všech dob – takový smutný titul „zdobí“ snímek 47 róninů. Odhaduje se, že při rozpočtu, který dosáhl astronomických 175 milionů dolarů (pozor, není započtena reklama, navíc rozsáhlé přetáčky a dlouhá postprodukce údajně navýšila rozpočet dokonce na 225 milionů!) se film v kinech příliš nepředvedl.

Na plátnech kin se střetl s velkou konkurencí – většina diváků totiž do kina šla raději na filmy jako Hobit: Šmakova dračí poušť nebo Vlk z Wall Streeta ztráty se tak odhadují až na 150 milionů. Slušná pálka, že? Taková částka zajistila 47 róninům pozici na stupínku „vítězů“ v kategorii největších komerčních propadáků filmové historie. Který je ten vůbec nejprodělečnější, se dá těžko říct, protože tak velkými průšvihy se studia zrovna chlubit nechtějí...

Snímek 47 róninů sledujte v sobotu 4. ledna od 22:25 na Nově nebo v repríze v pondělí 6. ledna od 23:50 na Nova Cinema.


Novinky z NOVY