Dobré ráno, Vietname! Hlavní postavě z kultovní komedie propůjčil hlas známý český zpěvák

Aktualizováno 22.04.2019


Robin Williams si zahrál ve snímku na motivy skutečných událostí v komedii z války ve Vietnamu. Nyní mu v novém českém znění propůjčil svůj hlas zpěvák a herec Tomáš Klus!

Je přesně šest hodin ráno, když se na vlnách armádního rozhlasu ozve pozdrav: „Dobré ráno, Vietname!“ Nový DJ (Robin Williams) doslova srší humorem a miluje moderní populární hudbu. A zatímco jej vojáci zbožňují, někteří důstojníci ho nenávidí. Jiný pohled na krutý válečný konflikt ve Vietnamu okořeněný osobitým humorem legendárního Robina Williamse přináší velice lidský příběh za zvuků nejlepších dobových písní.

Zdroj: Touchstone Pictures

• Snímek volně vychází ze skutečného příběhu Adriana Cronauera, který k němu dokonce sám napsal scénář již v roce 1979, tehdy ještě ve formě televizního seriálu. Po opakovaném odmítnutí Adrian scénář přepsal do filmové podoby, v níž se dostal do rukou Robina Williamse, který v něm rozpoznal vhodný materiál pro svůj komediální styl. Před natáčením ještě Robinovi scénář upravil přímo na tělo scenárista Mitch Markowitz.

• Všechny scény vysílání byly čistou improvizací Robina Williamse. Za svůj výkon byl mimochodem nominován na Oscara.

• Úspěch snímku nastartoval práce na pokračování pod názvem Dobré ráno, Chicago!, které mělo pojednávat o Cronauerově působení coby reportéra na sjezdu americké Demokratické strany v roce 1968. Byl i napsán scénář, nicméně k natáčení nikdy nedošlo. 

Zdroj: Touchstone Pictures

• Režisér Barry Levinson během natáčení zakázal, aby se Adrian Cronauer a Robin Williams setkali. Levinson se totiž bál, že kdyby se osobně poznali, Williams by, byť podvědomě, Cronauera napodoboval, což by se mohlo negativně projevit na výkonu, který od Robina očekával. Williams a Cronauer se tak osobně seznámili až při premiéře filmu.

• Snímek se v roce 2019 dočkal zbrusu nového českého znění, v němž si svůj dabingový debut odbyl zpěvák a herec Tomáš Klus. Ten to vzal vcelku od podlahy, protože zde propůjčil hlas rovnou hlavní postavě v podání Robina Williamse.

Kultovní snímek Dobré ráno, Vietname můžete sledovat v pátek 3. ledna od 21:40 na Nova Cinema nebo v repríze v neděli 5. ledna od 02:50 na tomtéž kanále. 


Novinky z NOVY