Původně měl hrát Jokera Robin Williams! Producenti ho ale jen sprostě zneužili

Aktualizováno 20.04.2019


Batman od režiséra Tima Burtona představil divákům Jokera v roli Jack Nicholsona. Šíleného zločince si však měl zahrát Robin Williams, kterého ale nakonec tvůrci jen sporstě využili...

Město Gotham sužují gangsteři vedení šíleným Jokerem (Jack Nicholson). Policie se zdá být bezmocná, je tu však ještě jeden hráč – temný rytíř, Batman. Reportérka Vicki Valeová (Kim Basinger), která píše články o kouscích maskovaného bojovníka proti zločinu, se seznámí s plachým milionářem Brucem Waynem (Michael Keaton) a stráví s ním noc. Když se Joker pokusí Vicki unést, dívka je však v poslední chvíli zachráněna Batmanem. Zatímco běsnící zločinec s děsivým úsměvem na tváři spustí svůj plán a terorizuje město otrávenými kosmetickými přípravky, Vicki začíná tušit, že Batman a Bruce Wayne jsou jedna a tatáž osoba…

Zdroj: Warner Bros

• Není překvapením, že pro legendární Batmobil byl design upřednostněn před funkčností. Vůz se ale nakonec ovládal tak špatně, že jen zázrakem nedošlo k žádnému vážnému zranění. Kaskadéři ho posměšně nazývali Batpig (Batvepř, určitě si při této příležitosti vzpomenete na Spider-vepře).

• Scénář filmu byl opakovaně rozsáhle přepisován, dokonce i během natáčení. Režisér Tim Burton přiznal, že byl pod velkým tlakem, protože ani netušil, jak bude snímek ve finále vypadat.

• Krátce po dokončení snímku Tim Burton prohlásil: „Některé části se mi líbily, ale film jako celek mi nepřijde tak zábavný. Jde tu spíš o kulturní fenomén než o skvělý film.“ Mimo jiné také uvedl, že se mu moc nelíbila hudba, kterou pro snímek vytvořil legendární Prince. Ve filmu se Princova hudba objevila proto, že na ní trval producent Jon Peters. S delším odstupem od stresujícího natáčení však Tim Burton přiznal, že samotný snímek i Princovu hudbu vidí mnohem pozitivněji.
• Jack Nicholson byl první volbou pro roli Jokera již několik let před natáčením. Když byla ale učiněna nabídka, herec hodně váhal. Tvůrci se tak rozhodli oslovit Robina Williamse, který roli ihned s nadšením přijal. Producenti jej však ve výsledku jen využili jako páku, protože posléze opět oslovili Jacka Nicholsona a sdělili mu, že pokud Jokera neztvární, zahraje si ho Williams. Nicholson nabídku přijal a Robin byl propuštěn. To se samozřejmě Robinovi nelíbilo a když přišla později nabídka, aby ztvárnil Hádankáře v Batman navždy (1995), okamžitě odmítl s tím, že nebude pracovat na žádném snímku Warner Brothers, dokud se mu studio neomluví za předchozí chování.

• První volbou do role Bruce Waynea byl Mel Gibson, který však musel nabídku odmítnout, jelikož už byl upsaný filmu Smrtonosná zbraň 2 (1989). Později byl zvažován do role Harveyho Denta (Dvě tváře) v pokračování Batman navždy (1995), roli nicméně získal Tommy Lee Jones.

Když byl jako Bruce Wayne obsazen Michael Keaton, mezi fanoušky komiksu se strhla vlna nevola a studio Warner Bros. bylo zaplaveno více než 50 tisíci protestujícími dopisy. Proti jeho obsazení dokonce vystoupili i tvůrci samotné předlohy. Keaton však všechny překvapil a dodnes je pro mnohé nejlepším představitelem Batmana.Kultovní snímek Batman s neopakovatelným rukopisem režiséra Tima Burtona můžete sledovat ve čtvrtek 21. března od 17:35 na Nova Cinema nebo v repríze v pátek 22. března od 04:25 na tomtéž kanále.