Tohle nikdo z tvůrců nečekal: Kultovní animák Život brouka předpověděl objev nového druhu

Aktualizováno 15.04.2019


Tvůrci z Pixaru při práci na Životu brouka trochu povolili uzdu své představivosti, a tak někteří broučci nejsou tak úplně založeni na realitě. Představte si jejich překvapení, když jeden z jejich výtvorů byl později v přírodě objeven!

Život brouka je druhým filmem legendárního studia Pixar a přináší divákům příběh Flika, nápaditého mravence, který má spoustu skvělých nápadů, jenže je tak trochu smolař a zůstává nepochopený. Mraveniště, ve kterém Flik žije, je sužováno každoročními nájezdy kobylek pod vedením Hoppera a jejich požadavky na množství jídla, které jim mravenci musí odevzdat výměnou za „ochranu“. Letos však Flik udělá malér opravdu obřích rozměrů, a tak je vyslán radou starších, aby zrealizoval svůj smělý plán a přivedl bojovné brouky, kteří by mraveniště před Hopperem a jeho bandou ochránili. Co ale Flik netuší je, že se jen mraveniště snaží na čas uklidit, aby mohli napravit všechny škody. Když se tedy vrátí s pestrobarevnou partou hmyzu, všichni jsou extrémně překvapení. A co teprve, když se dozví, že Flik omylem nenajal bojovníky, ale umělce z hmyzího cirkusu...

Zdroj: Walt Disney Pictures

• Námět vzešel z příběhu O mravenci a o kobylce od řeckého bajkaře Ezopa. V něm si kobylka v létě zpívá, zatímco mravenečci pilně schraňují jídlo. Když přijde zima, hladová kobylka prosí mravence o jídlo, mravenci se však nerozdělí. Tvůrci motiv přenesli na kostru příběhu, kterou si vypůjčili z kultovního japonského snímku Sedm samurajů (1954), potažmo její westernové předělávky Sedm statečných (1960), vyprávějící příběh vesničanů, kterým bandité berou většinu sklizně, a tak musejí vyhledat bojovníky, kteří by je před zlosyny ochránili.

Zdroj: Walt Disney Pictures

• V původním scénáři se Flik jmenoval Red, byl to ohnivý mravenec a patřil k cirkusákům. Jeden z režisérů, Andrew Stanton, si však nebyl úplně jistý jedním z hlavních pilířů příběhu. 

Brouci z cirkusu totiž v původní verzi schválně předstírali, že jsou bojovníci, jen aby si vydělali. Problém však byl v tom, proč by měli zůstat a bojovat, když jsou to lháři a podvodníci. Taková změna osobnosti se Stantonovi zdála zkrátka příliš nepravděpodobná. Ač práce na snímku již probíhaly na plné obrátky, rozhodl se scénář přepsat. Vzal jednoho z cirkusáků, mravence Reda, a udělal z něj postavu roztomilého nešiky, z něhož se posléze stal Flik. Cirkusáci už nebyli podvodníci, ale stali se obětí nedorozumění.

Stanton k tomu později uvedl, že když měl napsáno zhruba 30 stran nového scénáře, druhý z režisérů, John Lasseter, za ním přišel s tím, že mu na stávajícím příběhu pár věcí nesedí. Stanton mu jen s úsměvem předal nový scénář.

Zdroj: Walt Disney Pictures

• Dim nebyl založen na žádném konkrétním druhu nosorožíka (podčeleď velkých brouků pojmenovaných právě po svém rohu), nicméně v roce 2016 byl objeven druh, který má roh velikosti a tvaru právě jako Dim. V některých kruzích tak vznikl pojem „Dim efekt,“ kterým se označuje objev druhu, který byl dříve považován za fiktivní.

• Život brouka si odbyl premiéru již v roce 1998, tedy před více než dvaceti lety, stále se ale těší obrovské oblibě. Když se v únoru 2018 na Twitteru studia Pixar objevil příspěvek, který by mohl naznačovat práce na pokračování, lavina reakcí od fanoušků nebyla žádným překvapením.


Dodnes nebylo k této otázce nic potvrzeno ani vyvráceno. Pixar navíc před lety prohlásil, že Úžasňákovi 2Toy Story 4 jsou posledními pokračováními, která chystá a dále se bude studio soustředit na nové náměty. Na druhou stranu bylo kdysi řečeno o Úžasňákových, že se „dvojky“ nikdy nedočkáme, a vida. Takže naděje tu určitě je!


Život brouka můžete sledovat v neděli 17. března 2019 od 10:15 na TV Nova nebo v repríze v úterý 19. března 2019 od 16:55 na Nova Cinema.


Novinky z NOVY