Nákaza smrtící bakterií i psychické trauma: Kteří herci obětovali pro Oscara zdraví?

Aktualizováno 22.02.2019


Získat cenu Oscara není jen tak. Co jsou někteří herci schopní obětovat pro svou roli? Někteří herci kvůli honbě za dokonalostí stáli při natáčení na hraně života a smrti. Někteří z nich dokonce pro zlatou sošku zemřeli...

Daniel Day-Lewis si zlomil žebro (1989)
Day-Lewis byl opravdu metodickým hercem. Už na škole stál venku celý týden a nechal na sebe kálet ptáky, když se vciťoval do role stromu. Během natáčení Lincolna Day-Lewis odmítl mezi záběry přerušit soustředění na svou roli. Při natáčení filmu Moje levá noha, příběhu Christy Browna, irského básníka s mozkovou obrnou, Day-Lewis odmítl opustit svůj invalidní vozík. Byl tak oddaný výkonu, že si zlomil dvě žebra jen tím, jak silně seděl. Dokonce nutil členy štábu, aby ho nosili, kdykoli potřeboval, aby z vozíku nemusel vstávat, což způsobilo pochopitelnou zášť členů štábu. Day-Lewis věřil, že prožít frustraci z nemožnosti vstát je nezbytnou součástí Brownovy zkušenosti.

Zdroj: TV Nova

Hilary Swank se nakazila životu nebezpečnou infekcí (2004)

Aby se připravila na svou roli Maggie Fitzgeraldové, profesionální boxerky v Million Dollar Baby, se Hilary Swank pustila do skutečného boxerského výcviku. Trénovala v Gleasonově tělocvičně, která patří Muhammadu Alimu. Cvičení bylo samozřejmě fyzicky náročné, horší bylo, že se jí na noze vytvořil otok. Z otoku se stal zánět a ten po celém těle rozšířil stafální bakterie. Pokud by se dostal zánět do jejího srdce, mohla by zemřít.
Zdroj: oficiální zdroj

Heath Ledger se vlastně stal Jokerem (2008)
Bohužel ne všichni herci dostanou pomoc, kterou potřebují. Aby se připravil na svou vítěznou roli ve filmu Temný rytíř, Heath Ledger se v podstatě stal Jokerem. „Seděl jsem asi měsíc zamčený v hotelovém pokoji v Londýně, vedl jsem si deník a experimentoval jsem s hlasy,” řekl k tomu Ledger pro Empire Magazine. „Skončil jsem přípravu jako psychopat, jako někdo bez empatie. S velmi nízkým až nulovým svědomím vůči svým činům. Což je zábavné, protože jsem zjistil, že neexistuje skutečná hranice toho, co bych řekl, jak bych něco řekl nebo co bych udělal. 
Zdroj: TV Nova

Matthew McConaughey téměř oslepl (2013)
Matthew McConaughey v roce 2013 získal Oscara za svou roli pacienta s AIDS Rona Woodruffa ve filmu Klub poslední naděje. Aby se na roli připravil, zhubl McConaughey téměř 25 kg. Zatímco ztráta hmotnosti způsobila, že byl slabý, extrémní zhubnutí mělo i závažnější nežádoucí účinky. „Jakmile jsem zhubl, začal jsem ztrácet zrak,” řekl. Jednalo se o stejný fenomén, který zaznamenali stávkující dělníci v Severním Irsku v osmdesátých letech po držení hladovky. Téměř o rok později McConaughey ještě stále neviděl jako dřív.
Zdroj: TV Nova

Brie Larson se zavřela v izolaci (2015)
DiCaprio nebyl v roce 2016 jediným uchazečem o Oscara, který musel za své umění trpět. Brie Larson získala nominaci a nejlepší herečku za svou roli Joy ve filmu Pokoj. Hraje zde ženu, kterou s jejím pětiletým synem drží v malé uzavřené místnosti její únosce. Aby se na roli dobře připravila, nechala se na měsíc izolovat do místnosti bez možnosti komunikovat s okolím a také podstoupila rozhovory s odborníkem přes trauma. V samovazbě, kterou si sama naordinovala, celé dny proplakala.
Zdroj: TV Nova

Leonardo DiCaprio spal uvnitř mrtvých těl (2015)
Žádný seznam herců by nemohl být kompletní bez Leonarda DiCapria. Ten má pověst perfekcionisty, který je pro roli schopen projít peklem. Při natáčení filmu Django Unchained si pořezal ruku, některé scény z Vlka ve Wall street natáčel i sedmdesátkrát. V Revenantovi ale musel předvést asi nejtěžší výkon své kariéry. Přestože je vegetariánem, musel jíst syrová bizoní játra, údajně byl napaden medvědem a čelil život ohrožujícím podmínkám. „Mohu jmenovat 30 nebo 40 sekvencí, které patřily k nejtěžším věcem, které jsem kdy musel udělat,” řekl DiCaprio. „Ať už jde o scény v zamrzlé řece anebo když jsem spal v útrobách mrtvých těl zvířat nebo co jsem musel při natáčení všechno pozřít. Neustále jsem byl podchlazený,“.
Zdroj: Archiv TV Nova

Tak co? Znáte i jiné herce, kteří pro nejcennější sošku byli ochotní podstoupit cokoliv?

Jak dopadnou letošní Oscaři? Toto jsou nejžhavější favorité! Jeden z nich může přepsat historii soutěže
Jak dopadnou letošní Oscaři? Toto jsou nejžhavější favorité! Jeden z nich může přepsat historii soutěže

NEJLEPŠÍ FILMY ROKU 2018: Nejzajímavější snímek neměl jít vůbec do kin!
NEJLEPŠÍ FILMY ROKU 2018: Nejzajímavější snímek neměl jít vůbec do kin!

 


Používáním webů TV Nova berete na vědomí, že k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a cílení reklam používají soubory cookie. Podrobnosti o zpracování cookies najdete zde.