Jak dopadnou letošní Oscaři? Toto jsou nejžhavější favorité! Jeden z nich může přepsat historii soutěže

Aktualizováno 16.02.2019


Letošní udílení Cen Akademie je téměř za dveřmi. Půjde již o 91. ročník. Favoritem zůstává stále První člověk a Zrodila se hvězda – ale spíš jen na papíře. Jejich pozice není ani zdaleka tak jistá, jakou měl třeba filmů Umělec nebo Ray. Zásadní váhu pro Oscary mají a vždy měly příběhy – grandiózní i intimní.

Hlasování o letošních Oscarech je vlastně nově zcela otevřené. Díky několika překvapivým vítězstvím na Zlatých globechCritics’ Choice Awards jsou najednou karty zamíchány znova. Sázkaři sice dál věří Prvnímu muži s Ryanem Goslingem a Zrodila se hvězda s Bradleym Cooperem a Lady Gagou, přesto se na ně tlačí filmy, se kterými nikdo nepočítal, nebo které vůbec neměly jít do kin! Největší hollywoodská noc nastane 25. února v LA.

NEJLEPŠÍ FILMY ROKU 2018: Nejzajímavější snímek neměl jít vůbec do kin!
NEJLEPŠÍ FILMY ROKU 2018: Nejzajímavější snímek neměl jít vůbec do kin!

KDO BY SI MOHL ODNÉST ZLATOU SOŠKU?

1) Nejlepší film
Již čtvrtý remake toho samého – Tak by se dal pojmenovat režijní debut Bradleyho Coopera, který se po vzoru velikánů filmů ujal i hlavní role. Slovo Oscar se ve spojení s filmem Zrodila se hvězda skloňuje již od léta, kdy film zamířil do kin. Původně se měl utkat s velmi silný životním příběhem Neila Amstronga, příhodně pojmenovaným První člověk.

Zdroj: TV Nova


Jenomže nyní se oba filmy musí bát o své místo na slunci. Na paty jim šlape se třemi zlatými Glóby černá komedie Zelená kniha o afroamerickém muzikantovi, který cestuje na jih Spojených států. Ač český divák nebude souhlasit, dalším velkým překvapením je vůbec výhra Bohemian Rhapsody na Zlatých Glóbech. Film sice rozcupoval česká kina, ale v zahraničí už to tak horké nebylo. Přesto se o Oscara téměř jistě utká.

PRVNÍ ČLOVĚK je horký kandidát na film roku: Kontroverzní je až dost!
PRVNÍ ČLOVĚK je horký kandidát na film roku: Kontroverzní je až dost!


Černým koněm soutěže je bezpochyby mexicko-španělské drama Roma od Alfonsa Cuarona, které původně nemělo jít ani do kin, jelikož bylo natočeno pro internetovou televizi Netflix. Film ale získal nadšené recenze a o jeho nenominaci nemůže být ani řeč. Roma by také svým vítězstvím mohla přepsat historii, protože za celou jednadevadesátiletou existence Akademie nikdy nevyhrál hlavní cenu cizojazyčný film.
Zdroj: TV Nova

2) Nejlepší herec
Zlatý Glób překvapivě vyhrál Rami Malek za Freddieho Mercuryho, který cenu vyfouknul například Bradleymu Cooperovi nebo Ryanu Goslingovi. Bradley má za posledních 6 let už tři herecké nominace a dalo se očekávat, že letos už jednu promění. Tím však zamíchal film Bohemian Rhapsody. Goslingovi zase tenkrát Oscara ukradl Cassey Affleck (Místo u moře), ukradne mu ho i letos Malek? Spolu s nimi se o sošku může ještě ucházet Robert Redford, Christian Bale nebo všechny překvapí Andrew Garfield?

Zdroj: TV Nova

3) Nejlepší herečka
Zrodila se herecká hvězda, a to doslova. Lady Gagu všichni znají jako kontroverzní popovou princeznu, nyní už ji všichni znají i jako herečku. Do ledna to vypadalo, že Oscar bude téměř na 100 % její, to by ale nesměla Zlaté Glóby vyhrát Glenn Close za její výkon v dramatu Žena. To byla loupež v přímém přenosu. Obě mají v závěsu ještě Olivii Colman (Favoritka) nebo krásnou Irku Saoirse Rohan (Marie, královna skotská).

Zdroj: oficiální zdroj

4) Nejlepší režisér
Letošní nominace na nejlepší režiséry, je úzce spjata s kandidáty na nejlepší film. Nominaci mohou rozhodně očekávat Damien Chazelle (První člověk), Spike Leigh (BlacKkKlansman), Bradley Cooper (Zrodila se hvězda). Také Alfonso Cuaron (Roma) si brousí zuby na prestižní ocenění. Dále může překvapit i ženská režisérka Greta Gerwing (Lady Bird) nebo Barry Jenkins (If Beale Street Could Talk). Jako každý rok se jedná o velmi nabitou kategorii.

Zdroj: oficiální zdroj

5) Nejlepší herec ve vedlejší roli
Mahershala Ali před dvěma lety stejnou kategorii vyhrál za Moonlight, letos to velmi pravděpodobně může zopakovat. Opět tomu napověděly Zlaté Glóby, zde vyhrál s filmem Zelená kniha. V honbě za zlatou soškou ho následuje Timothee Chalamet, který exceloval v pro něj příhodně nazvaném filmu Beautiful Boy (Krásný chlapec). Kolem jeho jména však panuje nejistota, možná bude nakonec nominován v hlavní kategorii, stejný problém mají i s hercem Stevem Carellem (Beautiful Boy).

Zdroj: oficiální zdroj

6) Nejlepší herečka ve vedlejší roli
Tady to vypadá na přímý souboj mezi Reginou King (If Beale Street Could Talk), která ještě nebyla nikdy nominovaná na nejcennější sošku, a Amy Adams (Vice), která byla nominovaná již pětkrát, ale pokaždé odešla s prázdnou. Regina King je téměř tutovka i podle bookmakerů. Ovšem musí se počítat i s Emmou Stone a Rachel Weisz. Třetí hlavní favoritkou je Claire Foy za Prvního člověka.

Zdroj: oficiální zdroj

7) Nejlepší scénář
Sázky zatím vede Zelená kniha v závěsu s RomouVicem. Jenomže o nejlepší adaptovaný nebo originální scénář se mohou utkat i další filmy. Podle Sdružení amerických scénáristů mohou cenu získat ještě BlacKkKlansman, Black Panther, Can You Ever Forgive Me?, Eighth Grade, If Beale Street Could Talk nebo Zrodila se hvězda. Mezi běžnými filmovými konzumenty se nejedná o atraktivní ocenění, ovšem mezi filmaři se jedná se velmi podstatnou a důležitou kategorii.

Zdroj: oficiální zdroj


8) Nejlepší cizojazyčný film
Letos se této kategorie mohlo účastnit 87 zemí světa, včetně Malawi a Nigeru. Všechny oči ale směřují ke Cuaronově Romě, která vyhrála i Zlatý Glób. Tady se asi nedá diskutovat, že by mu mohl cenu někdo vyfouknout. To ovšem neznamená, že je to jediný kvalitní cizojazyčný film. Dalším nominovaným bude určitě polská Cold War od Pawla Pawlikowského nebo japonské drama Shoplifters.


NEJLEPŠÍ FILMY ROKU 2018: Nejzajímavější snímek neměl jít vůbec do kin!
NEJLEPŠÍ FILMY ROKU 2018: Nejzajímavější snímek neměl jít vůbec do kin!


Zlaté Glóby ovládla Bohemian Rhapsody: Výsledky v jednotlivých kategoriích ale překvapí!
Zlaté Glóby ovládla Bohemian Rhapsody: Výsledky v jednotlivých kategoriích ale překvapí!


PRVNÍ ČLOVĚK je horký kandidát na film roku: Kontroverzní je až dost!
PRVNÍ ČLOVĚK je horký kandidát na film roku: Kontroverzní je až dost!


ČEKAL PŘES DVACET LET na Oscara! Podívejte se na nejlepší filmy Leonarda DiCapria
ČEKAL PŘES DVACET LET na Oscara! Podívejte se na nejlepší filmy Leonarda DiCapria

 


Novinky z NOVY