Nečekané odhalení z natáčení Čelistí: Nejnapínavější prvek filmu vznikl úplnou náhodou!

Aktualizováno 08.08.2019

Čelisti
Zdroj: Archiv TV Nova

Snímek Čelisti vznikl už v roce 1975 a dodnes se na něj lidé rádi podívají. Filmové efekty jsou sice dnes už mnohem dále, ale na svou dobu to bylo něco nevídaného, co zvládl Steven Spielberg vykřesat ze žraločího trháku. Natáčení přitom nebylo vůbec jednoduché...

Lidé v rekreačním městě Amita jsou ochromeni strachem. Pod hladinou totiž číhá nemilosrdný žralok, který se nebojí zabíjet. Na moře se tedy odholají tři muži - ichtyolog Hooper, lovec žraloků Quint a šéf místní policie Brody. Snímek Čelisti od Stevena Spielberga je ověnčený několika Oscary – za hudbu, za střih a zvuk. 

– Natáčení hororového trháku Čelisti v roce 1975 nebylo vůbec jednoduché. Hned na začátku se rozbil mechanický model žraloka. Z počátku byl zkoušen jen v bazénu, ale slaná mořská voda mu neudělala dobře. 

Zdroj: Archiv TV Nova

– Žralok se pohyboval pomocí tří částí, které byly vybavené menšími přítroji. Pomocí nich se mohly pohybovat na různých místech. 

– V jedné scéně měl žralok konflikt s potápěčem. Herec ale na scéně vůbec nebyl. Vše bylo natočeno s kaskadérem, včetně detalních záběrů na oči. 

Zdroj: Archiv TV Nova

– Vzhledem k tomu, jak časté byly problémy s manipulací modelů žraloků, volil Steven Spielberg často záběry z pohledu bestie. Film to dělá ještě napínavějším, ale záměr to rozhodně nebyl. 

– Záběr z potápějící lodi s Royem Scheiderem se natáčel na 75 pokusů. 

– Herečka Susan Backlinie si prý při natáčení zlomila žebra. Hraná bolest tak mohla být reálná. V jednom rozhovoru to ale popřela. 

 

Snímek Čelisti si můžete připomenout 21. 7. ve 20:00 na Nova Cinema.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 


Novinky z NOVY