Zranění pří natáčení pohádky! Na roli Mikeše herec Pavel Kříž jen tak nezapomene

Aktualizováno 20.01.2019

O statečném kováři
Zdroj: oficiální zdroj

Tradiční československá pohádka z prostředí malebné Moravy. I tak by se dal charakterizovat snímek O statečném kováři (1983) režiséra Petra Švédy. Co se stalo při natáčení? Představitel hlavní role se ošklivě poranil!

Mladý Kovář Mikeš se rozhodne, že se vydá do světa na zkušenou. Při své dobrodružné cestě naráží na dva mladé a silné hochy, kteří se stávají jeho společníky. S mlynářem Matějem a pacholkem Ondrou se dozví o třech záhadně zmizelých princeznách a rozhodnou se je najít. Zjišťují, že princezny unesl zlý Černý král. Na svou stranu si Mikeš získá služby ohyzdné babky, s jejíž pomocí osvobodí první dvě princezny. Zbývá tedy jedna, ta nejkrásnější. Podaří se mu zachránit i ji?

Zdroj: Oficiální zdroj

Herec Pavel Kříž, který si zahrál hlavní roli Mikeše, se při natáčení zranil! Při natáčení skoku z okna špatně dopadl a vymknul si kotník.

• Jedním z míst natáčení byly Dolní Kounice. Zde se nachází zřícenina kláštera Rosa Coeli, která posloužila jako království Černého krále.

Zdroj: Oficiální zdroj

Film se natáčel v krásném prostředí jižní Moravy. Některým scénám, převážně těm z domova Mikeše, propůjčil své prostory dokonce známý strážnický skanzen.

• Nedaleko skanzenu se nachází i další natáčecí místo. Nad obcí Kuželov u Strážnice stojí větrný mlýn, který v jedné scéně Matěj (Jiří Knot) roztáčí.

Zdroj: Oficiální zdroj

Dalším místem natáčení byl hrad Buchlov. Z tohoto hradu se ztratily původně princezny, které se posléze vydali společníci hledat.

• Film je svou náplní a do značné míry i dějem podobný slavné pohádce Nebojsa.

Zdroj: Oficiální zdroj

Snímku propůjčili své hlasy například Vlasta Fabiánová, Svatopluk Skopal nebo Václav Stýblo.

Pohádku O statečném kováři můžete sledovat 24. 12. 2018 na televizi Nova v 17:05.


Novinky z NOVY