VRATNÉ LAHVE: Zdeňka Svěráka spojuje s výkupem lahví víc, než by kdo předpokládal!

Aktualizováno 01.02.2019

Vratné lahve - 10
Zdroj: Archiv TV Nova

Film Vratné lahve z tvorby slavné dvojice Svěráků je inteligentní hořká komedie o stárnoucím muži, která pobaví nejen humorem. Propracovaný příběh chytne za srdce a pohladí na duši. Herci to však neměli tak jednoduché. Podívejte se, co vše museli kvůli roli prožít.

Učitele češtiny Josefa Tkalouna (Zdeněk Svěrák) už jeho práce netěší, a tak se rozhodne odejít do důchodu. Je však stále plný energie i chlapských tužeb a nechce zůstat v domácnosti se svou manželkou Eliškou (Daniela Kolářová), které se chování jejího manžela nezamlouvá. I přes její nesouhlas začne Tkaloun pracovat ve výkupu lahví. V prostředí supermarketu se setkává s novými lidmi i tragikomickými osudy.

 

Zdroj: Archiv TV Nova

Zdeněk Svěrák se ve své roli stane obsluhou ve výkupu lahví. Aby se svou svou postavou ztotožnil a do detailů poznal výkup lahví, docházel před natáčením na brigádu do supermarketu Delvita (dnes Billa) na Petřinách. Naučil se brát lahve po třech a tahat těžké přepravky. Jeho směna začínala ráno už od šesti hodin a končila v osm večer. Na tuto náročnou práci si zvykl a na konci si připadal jako skutečný zaměstnanec výkupu.

Zdroj: Archiv TV Nova

Dost hektické bylo natáčení filmu pro Tatianu Vilhelmovou (Helena). Těsně před začátkem natáčení porodila a svého syna musela pravidelně kojit.
 

Manželka pana Taklouna (Daniela Kolářová) byla inspirována skutečnou manželkou Zdeňka Svěráka Boženou. Některé její věty a fráze znal herec z domova a pocházely z úst jeho pravé manželky.

 

Zdroj: Archiv TV Nova

Všimli jste si chyb ve filmu?

Zákaznice ve výkupu lahví má v tašce hnědého jezevčíka. Když Josef Tkaloun (Zdeněk Svěrák) její tašku sundá dolů, je v ní jezevčík černý.
 

V záběru, kde je Tkaloun (Zdeněk Svěrák) upoután na lůžko v nemocnici, přijde panu Úlisnému (Jan Budař) sms zpráva od slečny "Čárkované" (Jana Plodková). Na mobilu je zaznamenán čas 20:26, lékař ale tvrdil, že je 10:00.
 

Když stojí Josef Tkaloun (Zdeněk Svěrák) se svou manželkou (Daniela Kolářová) před obchodem, kde pracuje, v záběru za nimi projíždí tramvaj s číslem 5. V dalším střihu se číslo tramvaje náhle změní a vidíme tramvaj s číslem 9.

 

Pohodový český film Vratné lahve si nenechte ujít 1. ledna 2019 ve 20:20 na TV Nova.


NEPŘEHLÉDNĚTE:

KRÁSNÉ GESTO: Ze vzpomínky na film Jumanji se stal pomník Robina Williamse
KRÁSNÉ GESTO: Ze vzpomínky na film Jumanji se stal pomník Robina Williamse

Co dnes dělají hlavní postavy filmu Bota jménem Melichar, Radim Dochleba a Jolanka Ludvíková?
Co dnes dělají hlavní postavy filmu Bota jménem Melichar, Radim Dochleba a Jolanka Ludvíková?