Somr byl při natáčení na káry, Hrabal pálil za dcerou Chaplina: Co jste nevěděli o snímku Slavnosti sněženek

Aktualizováno 13.01.2019

Slavnosti sněženek

Bohumil Hrabal byl spisovatelem, jenž byl známý pro svůj fenomenální vypravěčský styl. Ten se prolíná celým filmem Slavnosti sněženek, který byl natočen právě podle Hrabalovy předlohy. Povídka pojednává o sporu dvou mysliveckých spolků nad zastřeleným kancem.

Hlavních rolí filmu se v roce 1983 se ctí zhostili Rudolf Hrušínský, Jaromír Hanzlík a Josef Somr. Přinášíme vám osm zajímavostí, které jste o filmu dost možná netušili.

Film se natáčel v chatové oblasti v Kersku, kde Bohumil Hrabal dlouhodobě žil. Interiéry se natáčely v pražských ateliérech. Postavy, které ve Slavnostech sněženek spatříte, mají reálný předobraz.

Ve chvíli, kdy Rudolf Hrušínský na pastvě poslouchá rozhlasové pohádky, vypráví Josef Abrhám totožný text jako Vlastimil Brodský ve filmu Na samotě u lesa.

Zdroj: oficiální zdroj

Bohumil Hrabal se nikterak netajil tím, že byl s představitelem Franca, Rudolfem Hrušínským, tak spokojený, že mu během natáčení půjčoval klobouk.

Jednou z postav je akademický malíř Junek, který je inspirován skutečným malířem Václavem Junkem (nar. 1913). Skutečný Junek měl v Kersku chatu.

Zdroj: oficiální zdroj

Roli dělníka na pile, který vylévá vodu na keře z kyblíku na dlouhém bidle, si zahrál samotný Hrabal.

Po snímku Skřivánci na niti (1969) nebylo povoleno dvojici Hrabal-Menzel realizovat velké projekty. Nakonec ale spolu udělali ještě Postřižiny v roce 1980, film Krasosmutnění a již zmiňované Slavnosti sněženek.

Zdroj: oficiální zdroj

V jedné scéně policajt upozorňuje cyklistu (Josef Somr), že nemá jezdit na kole, když je tak opilý. Josef Somr byl ale ve skutečnosti tak opilý, že se scéna musela druhý den přetočit.

Režisér filmu Jiří Menzel si na plac během natáčení přivedl čtyři dívky. Ty se štábem chodily na oběd a trávily s nimi zkrátka všechen čas. Jednou z nich byla nejmladší dcera Charlieho Chaplina, Anne, která prý velmi zaujala Hrabala, který byl tvorbě snímku přítomen.

Komedii Slavnosti sněženek nezapomeňte sledovat 23. 12. 2018 v 18:00 na TV Nova.

Vánoční Kameňák není dokonalý: Nevyhnula se mu jedna zásadní chyba!
Vánoční Kameňák není dokonalý: Nevyhnula se mu jedna zásadní chyba!

Kdo měl ve filmu Šest medvědů s Cibulkou doubléra? To neuhádnete!
Kdo měl ve filmu Šest medvědů s Cibulkou doubléra? To neuhádnete!

ODHALENÍ: Kultovní komedie Maska jako KRVÁK! Tvůrci předlohu pořádně překopali
ODHALENÍ: Kultovní komedie Maska jako KRVÁK! Tvůrci předlohu pořádně překopali


Novinky z NOVY