ODHALENÍ: Kultovní komedie Maska jako KRVÁK! Tvůrci předlohu pořádně překopali

Aktualizováno 05.02.2019


Snímek Maska měl být původně temným krvákem věrným komiksové předloze, své o tom svědčí o obsazení hororového režiséra. Co přimnělo tvůrce k takové změně?

Bankovní úředník Stanley Ipkiss je nešika a smolař a ke všemu beznadějný romantik. Jednoho dne, kyž mu cestou z práce na mostě vypoví službu auto a Stanley zahlédne v řece starobylou dřevěnou masku plovoucí na hladině. A jeho život se změní. Mladík masku vyloví, a když si ji později téhož večera náhodou nasadí, promění se v bytost se zelenou tváří, která má schopnosti animovaných hrdinů...

Zdroj: Archiv TV Nova

• Režisér Chuck Russell prohlásil, že Jim Carrey ušetřil tvůrcům hromadu peněz za speciální efekty. Díky jeho pružnosti a schopnostem provádět „animákovské“ pohyby se totiž mnoho záběrů nemuselo digitálně vylepšovat.

• Jim Carrey dostal zaplaceno pouze 450 tisíc dolarů, protože se tomuto snímku upsal ještě před premiérou Ace Ventura: Zvířecí detektiv (1994), ze kterého se stal obrovský hit a za snímek, ve kterém si Jim zahrál po něm, Blbý a blbějsí (1994), již inkasoval 7 milionů dolarů.

• Nanést Masku vždy zabralo přibližně čtyři hodiny.

Zdroj: oficiální zdroj

• Snímek je volnou adaptací stejnojmenné komiksové série. Ta se však od filmového zpracování opravdu značně liší. Původní komiks je orientovaný na dospělé čtenáře a jedná se o velmi drsnou a krvavou záležitost. Každý, kdo si v komiksu nasadí masku, se mění v psychopatického vraha, kterému se přezdívá Big Head a své oběti zabíjí strašlivým způsobem a často z opravdu malicherných důvodů. Po úspěchu filmu však vznikl animovaný seriál a taktéž odnož původní komiksové série, která je více orientovaná na mládež.

Podle prohlášení tvůrců k tak výraznému odklonu od předlohy došlo až s myšlenkou na obsazení Jima Carreyho, pro nějž byl přepsán scénář, než mu byla role nabídnuta. Tvůrci vyrazně odlehčili atmosféře, bylo však natočeno i několik drsnějších scén, jako například vražda Peggy poté, co vydá Masku zločincům. Temnější scény či záběry však nakonec byly vystřiženy. 

• Jedná se o první roli Cameron Diaz, která se do té doby věnovala pouze modelingu. Vzhledem k jejím dosavadním nulovým hereckým zkušenostem bylo studio proti jejímu obsazení, režisér Chuck Russel se však za Cameron postavil s tím, že pokud nebude Tinu hrát ona, vzdá se režie snímku.


Tvůrci ještě před premiérou začali zvažovat pokračování a díky veleúspěšnému přijetí filmu diváky i kritiky dalo studio projektu zelenou. Počítalo se s návratem režiséra jedničky Chucka Russela, Cameron Diaz do role Tiny a samozřejmě Jima Carreyho do role Stanleyho/Masky. Pokračování ale nakonec putovalo do koše, když se Jim Carrey rozhodl pro natočení snímku Ace Ventura 2: Volání divočiny (1995). Rozporuplné reakce na druhý film o zvířecím detektivovi Jima odradily od dalších pokračování svých filmů.

Výjimkou se stal snímek Návrat blbýho a blbějšího (2014), který však taktéž příliš neuspěl a Jim se nechal slyšet, že s takovým odstupem od prvního dílu (který vznikl v roce 1994), už nedokázal plynule navázat a v podstatě sám sebe parodoval. Když vezmete v potaz, že Cameron Diaz je oficiálně v hereckém důchodu (poslední roli ztvárnila v roce 2014), šance na návrat Masky jsou opravdu mizivé. Což je vzhledem ke kvalitám „jedničky“ a faktu, že od ní již uběhlo téměř čtvrt století, asi jen dobře.

Je nutno podotknout, že „pokračování“ Masky přeci jen vzniklo i bez původního tvůrčího týmu. Snímek Maska Junior (2005) má však s kultovním hitem z roku 1994 pramálo společného a při vší úctě se jedná o vskutku příšerný film.
Neuvěřitelná improvizace na place filmu Blbý a blbější: Které scény původně nebyly ve scénáři?
Neuvěřitelná improvizace na place filmu Blbý a blbější: Které scény původně nebyly ve scénáři?

ŠPATNÝ NÁPAD: Jim Carrey má poznávací značku s neuvěřitelným nápisem. Chodí mu kvůli ní pokuty cizích lidí!
ŠPATNÝ NÁPAD: Jim Carrey má poznávací značku s neuvěřitelným nápisem. Chodí mu kvůli ní pokuty cizích lidí!


Novinky z NOVY

TN.cz

Používáním webů TV Nova berete na vědomí, že k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a cílení reklam používají soubory cookie. Podrobnosti o zpracování cookies najdete zde.