Stan Lee, autor nejznámějších superhrdinů, zemřel ve věku 95 let: Reakce jeho kolegů jsou srdcervoucí

Aktualizováno 13.12.2018

Stan Lee - 2
Zdroj: Profimedia

Člověk, který pozvedl celý průmysl. Pro jeho talent i vlídnost jej milují celé generace fanoušků po celém světě. Takový byl Stan Lee, otec společnosti Marvel a mnoha jejích hrdinů.

Zemřela obrovská pop kulturní ikona, muž, který komiksy, coby médium zaměřené primárně na děti, přenesl k dospělým, spoluzakladatel giganta jménem Marvel a autor mnoha z vůbec nejoblíbenějších superhrdinů.

Zdroj: Instagram

Narodil se 28. prosince 1922 jako Stanley Martin Lieber. Roku 1939 nastoupil jako poslíček do firmy Timely Comics, předchůdce nynějšího Marvelu. O dva roky později napsal dvoustránkový příběh, který měl posloužit jako pouhá výplň, kvalita jeho práce mu však v pouhých devatenácti letech vynesla místo editora a možnost psát další příběhy. Na svou první dvoustránku se tehdy podepsal jako Stan Lee. Prohlásil, že si své celé jméno šetří, aby se jím podepsal, až konečně napíše svůj velký román.

Stojí za superhrdiny, jako jsou Black Panther, Doktor Strange, Spider-Man, Thor, Iron Man, Hulk, Daredevil, nebo Ant-Man, celé superhrdinské party jako jsou Fantastická čtyřka či X-Men (včetně Deadpoola!) taktéž pochazí z jeho pera. A mnoho a mnoho dalších.

Zdroj: Profimedia


Jako editor se zvládal starat o několik separátních příběhů zároveň a rozhodl se je začít zvolna propojovat, díky čemuž později vzniklo uskupení Avengers. Stanovo obdivuhodné pracovní nasazení ve spolupráci s taktéž legendárními kreslíři Jackem Kirbym, Stevem Ditkem i mnoha dalšími, katapultovalo Marvel z malé firmičky na největší komiksové vydavatelství na světě, které později přerostlo v mutimediálního giganta.
 

Stál i u vzniku filmové odnože Marvel Studios, které za deset let od svého vzniku vyprodukovalo hned několik z nejúspěšnějších filmů všech dob. Mnozí fanoušci se těšili z jeho proslulých roliček – Stan Lee se totiž objevil téměř ve všech filmech podle marvelovských komiksů. Vždy šlo jen o okamžik, diváky tím však potěšil. Jako host se objevil i v mnoha seriálech, jako jsou taktéž marvelovští Agenti S.H.I.E.L.D. ale i například v animovaném seriálu Simpsonovi.

Zdroj: Profimedia


„Kdysi jsem si myslel, že práce, kterou dělám, není důležitá,“ svěřil se v rozhovoru z roku 2014. „Lidé budují mosty, postupují v lékařském výzkumu a já jenom tvořím příběhy o fiktivních postavách, které dělají výjimečné, šílené věci a nosí kostýmy. Časem jsem si ale musel uvědomit, že i zábava má svou důležitost.“

O Stanově úmrtí informovala jeho dcera, J. C. Lee. Neuvedla příčinu, nicméně podle dostupných informací Stana v pondělí ráno odvezla přivolaná sanitka do nemocnice Cedars-Sinai v Los Angeles, kde vydechl naposledy.

Zdroj: Falcon


Smutek a vděčnost vyjadřují napříč internetem fanoušci, přátelé i kolegové.

„Celé dekády dodával mladým i starším dobrodružství, únik, pohodlí, přesvědčení, inspiraci, sílu, přátelství i radost,“
napsal Chris Evans (Kapitán America) na svůj Twitter. „Šířil kolem sebe jen lásku a vlídnost a zapsal se nesmazatelnou stopou na životech mnoha a mnoha lidí.“

Mimo spoustu dalších se k velikánově skonu vyjádřil na svém Twitteru i Iron Man – Robert Downey Jr.: „Za to všechno vděčím jen tobě. Odpočívej v pokoji, Stane.“TAJEMSTVÍ ODHALENO: Hulk původně vůbec neměl být zelený. Ale stala se chyba
TAJEMSTVÍ ODHALENO: Hulk původně vůbec neměl být zelený. Ale stala se chyba

VŠIMLI JSTE SI? Stan Lee se objevil v akčním animáku od Disneyho! Jak je to možné?
VŠIMLI JSTE SI? Stan Lee se objevil v akčním animáku od Disneyho! Jak je to možné?


Novinky z NOVY