Co má společného psychologický thriller Koule a skupina Linkin Park? Není to soundtrack a je v tom had!

Aktualizováno 09.12.2018

Koule - 1
Zdroj: Archiv TV Nova

Snímek z roku 1998 a slavnou skupinu, která v té době na svůj vzestup teprve čekala, pojí jedna zajímavost. A ne, nejedná se o soundtrack. Více v článku!

Děj thrilleru Koule je velmi spletitý... V mořských hlubinách byla objevena obří kosmická loď, která tam podle množství korálů usazených na trupu klesla zhruba před třemi sty léty. Psycholog Norman Goodman, který kdysi pro vládu zpracoval směrnice, jak se chovat při setkání s mimozemskou civilizací, je pověřen vedením skupiny, která má do lodi proniknout, prozkoumat ji, popřípadě navázat kontakt s její posádkou. Když proniknou dovnitř, překvapeně zjistí, že jde o americkou kosmickou loď, pocházející nejspíše z budoucnosti. V jednom ze skladišť vědci objeví obří kouli ze zvláštního kovu, která je bez nejmenších pochyb mimozemského původu. Protože na hladině řádí cyklon, je posádka podmořské stanice na čas odříznuta od spojení s hladinou. Během této doby skeptický matematik Adams vstoupí do koule…

Zdroj: Archiv TV Nova

• Samuel L. Jackson na tomto snímku pracoval pouze ve všední dny, o víkendech pak pracoval na krimi thrilleru Jackie Brown režiséra Quentina Tarantina (1997).

• Mnohé scény, kdy spolu Harry (Samuel L. Jackson) a Norman (Dustin Hoffman) konverzují, jsou kompletní improvizací. Možná i to může za nespokojenost Dustina Hoffmana s výsledným filmem. Vyjádřil se, že podle něho měli ještě vychytat vícero problémů, a vydání snímku kvůli tlaku studia se mu zdálo předčasné.

• Joseph Hahn, DJ slavné skupiny Linkin Park, spolupracoval na speciálních efektech a navrhl pro film mořského hada, který v jedné scéně útočí na Normana. V titulcích však jeho jméno uvedeno není.• Snímek Koule je adaptací stejnojmenného románu od již bohužel zesnulého Michaela Crichtona. Tento spisovatel napsal dále bestsellery, jenž posloužily jako předloha například pro Jurský park (1993), Skandální odhalení (1994) či třeba Proud času (2003), ale i mnoha dalším.

• Snímek se natáčel v ateliérech se speciálně vybudovanými vodními nádržemi. Produkující studio Warner Bros. se totiž chtělo vyhnout chybám, jež nastaly u snímku Vodní svět (1995) Kevina Costnera. Ten se totiž točil na širém moři, což vyústilo v raketový vzestup nákladů snímku, který si pak na sebe neměl šanci vydělat.

• Původní závěr musel být přetočen, protože zkušebnímu publiku při testovacích projekcích přišla skutečnost, že postavy mohly jít rovnou nad hladinu bez několika týdnů dekomprese a přežít, příliš přitažená za vlasy.Hvězdně obsazený psychologický sci-fi thriller Koule můžete sledovat v pátek 16. listopadu od 11:35 na Nova Cinema.


ALTERNATIVNÍ HISTORIE? V historickém velkofilmu Troja tvůrci nasekali spoustu chyb!
ALTERNATIVNÍ HISTORIE? V historickém velkofilmu Troja tvůrci nasekali spoustu chyb!

JEDINEČNÁ PŘÍLEŽITOST: Zahrajte si v seriálu Specialisté!
JEDINEČNÁ PŘÍLEŽITOST: Zahrajte si v seriálu Specialisté!


Novinky z NOVY