O čem bude třetí díl animáku Zataženo, občas trakaře? Mohla by to být bomba!

Aktualizováno 08.12.2018

Zataženo, občas trakaře - 17
Zdroj: Archiv TV Nova

Animák Zataženo, občas trakaře si získal oblibu diváků po celém světě, a tak není překvapením, že se dočkal neméně úspěšného druhého dílu. Bude završena trilogie? A o čem by měla „trojka“ být?

Animák Zataženo, občas trakaře (v originále Cloudy With a Chance of Meatballs, což by se dalo přeložit jako Oblačno, místy kabanátky) je založen na dětské obrázkové knize od manželů Judi a Rona Barrettových z roku 1978, která byla ve Spojených Státech zvolena jako jedna ze sta nejlepších obrázkových knih pro děti vůbec. Dodnes se prodalo přes tři miliony výtisků. Film je velmi volným zpracováním, které pouze zachovává myšlenku města, v němž z nebe prší potraviny.

Zdroj: Archiv TV Nova


Příběh stejnojmenné knižní předlohy je vyprávěn z perspektivy dvou dětí (dívky a chlapce), kteří sedí u snídaně, zatímco jim dědeček připravuje palačinky. Pes po kuchyni honí kočku a způsobí, že děda jednu z palačinek upustí chlapci na hlavu. To vede dědečka k rozhodnutí dětem večer před spaním vyprávět o mytickém městečku Chewandswallow, místě, které je požehnáno jedlým počasím.


V Chewandswallow se počasí projevuje třikrát denně, vždy v čase snídaně, oběda a večeře začne z nebe padat jídlo. Obyvatelé si čtou předpověď počasí jako jídelní lístek. Všichni jedí jen to, co spadne z nebe, ve městě jsou dokonce restaurace bez střechy, kde si jen počkáte, až vám bašta spadne na stůl.


Samozřejmě příběh nemůže jen podnítit fantazii a skončit bez konfliktu, kterým zde jsou začínající problémy s počasím. Stále častější přívalové špagetové bouře, nepoživatelné kombinace jídel, jako růžičková kapusta s burákovým máslem a majonézou, záplavy taveného sýra a sendviče se želatinou. Dokonce přijdou i tornáda ze soli a pepře! Na obyvatele už to je moc. Opouští město a přijímají princip nákupu potravin v supermarketu. Sourozenci usínají a do rána napadne hromada sněhu. Když vyběhnou ven a slunce září nad zasněženými kopci, celá scenérie působí jako kopa šťouchaných brambor politých máslem.

Zdroj: Archiv TV Nova


Tvůrci filmu se rozhodli příběh sourozenců vyškrtnout a zaměřit se pouze na Chewandswallow. Rozvinuli příběh městečka o samotný vznik jedlého počasí a přidali hlavního hrdinu Flinta Lockwooda.

Knižní předloha se dočkala dvou pokračování: Pickles to Pittsburg (Okurky do Pittsburgu) a Planet of the Pies (hříčka narážející na Planetu opic, v překladu Planeta koláčů).


Zdroj: Archiv TV Nova


V druhé knize Okurky do Pittsburgu dědeček posílá vnoučatům pohlednici z městečka Chewandswallow a vypráví o tom, jak obyvatelé spolupracují s potravinovou korporací a o jídlo, které obyvatelům padá z nebe, se dělí se světem. Vzhledem k událostem v prvním filmu, kdy za chutné srážky nemůže zázrak, ale FLDSMDFR Flinta Lockwooda, je pochopitelné, že Zataženo, občas trakaře 2 se již nezakládá na knižní předloze, ale rozvíjí příběh prvního filmu.Třetí a nejnovější kniha, Planeta koláčů, vyšla v roce 2013, tedy 35 let po původním příběhu. Pojednává o prvním přistání lidské posádky na planetě Mars. Astronauti se tam setkávají s mimozemšťany, ale i s něčím ještě podivnějším: Mars sužují koláčové bouře! Inu, knižní předloha cílí na ty nejmenší.Zůstává otázkou, zda by filmaři do třetího filmu čerpali z knih, nebo by opět přišli s vlastním nápadem jako v případě druhého dílu. Byť od druhého dílu již pár let uteklo a zatím nedošlo k žádnému oznámení, Bill HaderAnna Faris, kteří propůjčili své hlasy hlavním hrdinům, Flintovi a Sam, se rozhodně netají tím, že by se rádi k postavám ještě jednou vrátili.

Zajímavost na závěr:
Zataženo dostalo i seriálovou podobu, nicméně se nejedná o pokračování, nýbrž prequel. V seriálu se rozvíjí minulost Flinta ještě před tím, než vytvoří FLDSMDFR.

 

 

 

 

 

 

 

Skvělé herecké výkony, dokonalý příběh. Zrodila se nová vánoční klasika! LOUSKÁČEK okupuje česká kina
Skvělé herecké výkony, dokonalý příběh. Zrodila se nová vánoční klasika! LOUSKÁČEK okupuje česká kina

ODHALENÍ: Jak velký je vlastně majetek strýčka Skrblíka? To číslo vám nedá spát
ODHALENÍ: Jak velký je vlastně majetek strýčka Skrblíka? To číslo vám nedá spát

 


Novinky z NOVY