Autoři Kokosů na sněhu pozměnili zásadní události: Závěrečná nehoda ve skutečnosti skončila tragicky

Aktualizováno 24.11.2018

Kokosy na sněhu - 4
Zdroj: oficiální zdroj

Film Kokosy na sněhu je inspirován skutečnou událostí. Většina věcí ve snímku však pravda není! Věděli jste, co všechno si scénáristé vymysleli?

Jamajka je ráj. Po celý rok si tento ostrovní stát v Karibiku užívá teplot okolo 30°. Je to zem slunce, tropických plodů, vyhlášeného rumu, marihuany... A taky opravdu rychlých sprinterů. Derice Bannock je jedním z oněch běžců a sní o účasti na olympijských hrách. Během kvalifikačního závodu však dojde k nehodě a Dericův sen se na příští čtyři roky rozplývá. Když ale v zapadlém baru u pobřeží narazí na jednoho Američana, bývalého olympijského vítěze, který soutěžil v jízdě na bobech. Zrodí se nápad na účast na Zimní olympiádě, jenže nejprve je potřeba dát dohromady tým, přesvědčit obtloustlého bývalého olympionika, aby se stal trenérem, a v neposlední řadě sehnat velkou spoustu peněz...

Zdroj: oficiální zdroj

Co jste o povedené komedii určitě nevěděli?


• Posádka jamajského bobu skutečně na ZOH v Calgary 1988 startovala, a to ve složení: pilot Dudley Stokes, brzdař Christian Stokes, Devon Harris, Michael White. Trenérem byl Američan Howard Siler. Brzdař Christian Stokes, který se pokusil kvalifikovat i na LOH v Soulu 1988, byl jediným, kdo měl něco společného se sprintem, jelikož ostatní členové posádky včetně něj byli vojáci.

• V reálu jamajský čtyřbob nouzí o finance netrpěl, trenérů bylo více a tým trénoval v Rakousku a Kanadě. Ke zklamání mnoha fanoušků filmu si skutečná posádka nepřivydělávala na výpravu líbáním.• Ani rivalita není skutečná, ve skutečnosti ostatní bobisté, konkrétně Švýcaři a Němci, půjčovali jamajskému týmu své vybavení. Jeden z týmů dokonce šel tak daleko, že jamajské posádce půjčit své sáně, aby se mohla kvalifikovat.


Zdroj: oficiální zdroj


• Scenáristé si dále vymysleli, že po druhé jízdě posádka útočila na medaile. Ve skutečnosti se jamajský bob umístil na pětadvacátém místě.• I závěrečná scéna s osudnou havárii, která ukončila jejich snažení, není tak úplně podle pravdy. Nehodu nezpůsobil uvolněný šroub, nýbrž obyčejná chyba řízení bobu.• Velkolepé zakončení filmu, kdy bobisté nepojízdný bob odnášejí do cíle na ramenou, je také fikcí. Bobisté byli odvezeni rovnou do nemocnice, pilot Dudley Stokes měl zlomenou klíční kost a bob odnesli do cíle pořadatelé.• Na olympijských hrách v Calgary ve skutečnosti jel i jamajský dvojbob, který skončil třicátý.• 

Scéna s havárií v posledním pokusu je skutečný záznam ze Zimních olympijských her z 1988. Výjimkou jsou samozřejmě blízké záběry, kde jsou vidět herci.
• Používání závaží při bobování je ve skutečnosti naprosto legální, a někdy je to dokonce potřeba kvůli bezpečnosti. Dvoučlenné i čtyřčlenné boby mají vyměřenou minimální i maximální váhu pro bob s posádkou. Pokud plně naložený bob váží méně, než je minimum, je naprosto v pořádku si vzít závaží a vyrovnat rozdíl.• Byť je příběh inspirován skutečností, všechny charaktery jsou fiktivní a nejsou založeny na konkrétních předobrazech.


Na film Kokosy na sněhu se můžete dívat v sobotu 27. října 2018 od 16:45 na TV Nova nebo v repríze v pondělí 29. října 2018 od 18:10 na Nova Cinema.

Sledujte filmy podle skutečných událostí online na Voyo. Tisíce filmů v HD kvalitě a bez rušivých reklam. Oceňované zahraniční snímky i česká klasika, a to vše bez reklam!
PRVNÍ ZÁBĚRY: Věčný bručoun Grinch se představuje v novém animáku! Co chce ukrást tentokrát?
PRVNÍ ZÁBĚRY: Věčný bručoun Grinch se představuje v novém animáku! Co chce ukrást tentokrát?


Láska z Mekáče
Láska z Mekáče


Novinky z NOVY