PRVNÍ ČLOVĚK je horký kandidát na film roku: Kontroverzní je až dost!

Aktualizováno 11.10.2018

Film - První člověk - 3
Zdroj: oficiální zdroj

Jedno z největších dobrodružství v lidských dějinách – a film o něm vznikl až po padesáti letech! Dramatický příběh letu Neila Armstronga na Měsíc mapuje oscarový režisér Damien Chazelle, který na oběžnou dráhu vyslal Ryana Goslinga. Jak se snímek vydařil? Přečtěte si recenzi!

Co předcházelo momentu, kdy se noha Neila Armstronga poprvé dotkla povrchu Měsíce a než pronesl svou slavnou větu o malém kroku pro člověka, ale velkém skoku pro lidstvo? A kdo vlastně byl muž, který jako první vstoupil na Měsíc? Právě na tyto otázky odpovídá životopisný film První člověk, který tento týden vstoupil do českých kin.

Zdroj: oficiální zdroj

Režisér Damien Chazelle má na kontě dva filmy, které dohromady nasbíraly 19 oscarových nominací, přičemž 9 z nich proměnily. Sám Chazelle si přitom došel pro sošku za režii La La Landu, a asi vás nepřekvapí, že se příští rok zřejmě porve o další. I jeho třetí film totiž čeká oscarová bitva, a paradoxně ne proto, že by byl stejný jako chválený La La Land a geniální Whiplash.
Zdroj: oficiální zdroj

Stočtyřicetiminutový snímek, jenž si na legendární let Apolla 11 nechává až poslední půlhodinu, se hned po světové premiéře na festivalu v Benátkách stal jedním z favoritů Oscarů. Přitom nesází na efektní trikovou velkolepost, jeho trumfem jsou čistota a vyváženost.
Zdroj: oficiální zdroj

Nenajde se v něm nic rušivého, nic přepjatého. Vlastenecký patos potlačuje, osobní stránku staví nad historickou, od herců žádá sebekontrolu a dobývání vesmíru ze 60. let líčí tak věrně, jako by se na vynález digitálních triků teprve čekalo. V souvislosti s filmem se také objevila jistá kontroverze spočívající v tom, že v něm neuvidíme zapíchnutí Americké vlajky na Měsíci, a že tudíž nedostatečně upozorňuje na to, jak byli Američani super.
Zdroj: oficiální zdroj

Bezpochyby nebylo snadné se s množstvím těchto faktů popasovat. Tím spíše je obdivuhodné, že se tvůrci dostali na „pouhých“ 140 minut. A je to strhujících 140 minut. Osudné technické kolapsy, lidské ztráty, včetně osobní v Armstrongově rodině, profesní stres, silný politický tlak, negativně nastavená část veřejnosti vůči vesmírným letům, velké osobní vypětí...
Zdroj: oficiální zdroj

Hlavní role se ujal režisérův oblíbenec Ryan Gosling a byla to skvělá trefa. Pokud loni Goslingovi sebral Oscara Casey Affleck za neméně skvělý film Místo u moře, nyní pro něj Akademie musí leštit sošku za letošní rok už teď. Filmu navíc sluší retro feeling, který Goslingův obdivuhodný výkon balí do lehce nostalgické nálady a o to víc mu pomáhá.

 

Velkorysý koncept se vyplatil. Chazelle nevypráví tuctový příběh amerického úspěchu v kosmu, ale uvěřitelný příběh jednoho silného muže-hrdiny, jemuž dal lidský rozměr.TOP 15: Žebříček nejlepších filmů roku 2017. A který se líbil vám? HLASUJTE!
TOP 15: Žebříček nejlepších filmů roku 2017. A který se líbil vám? HLASUJTE!

VELKÁ OBĚŤ: Ryan Gosling musel kvůli roli v Zápisníku jedné lásky zhubnout 9 kg. Mělo to ale jeden háček...
VELKÁ OBĚŤ: Ryan Gosling musel kvůli roli v Zápisníku jedné lásky zhubnout 9 kg. Mělo to ale jeden háček...

DOKONALÉ RETRO: Nový film Woodyho Allena stojí za zhlédnutí nejen kvůli fenomenální ústřední dvojici
DOKONALÉ RETRO: Nový film Woodyho Allena stojí za zhlédnutí nejen kvůli fenomenální ústřední dvojici

KOLIK STOJÍ VLÁDU MATT DAMON? Z této částky se vám protočí panenky!
KOLIK STOJÍ VLÁDU MATT DAMON? Z této částky se vám protočí panenky!

ODHALENO Z OSCARŮ: Který snímek získá zlatou sošku za loňský rok? Podívejte se na nominace a hlasujte!
ODHALENO Z OSCARŮ: Který snímek získá zlatou sošku za loňský rok? Podívejte se na nominace a hlasujte!

 


Novinky z NOVY