PŘEKVAPIVÉ ZJIŠTĚNÍ: Kultovní snímek s Brucem Willisem výrazně ovlivnil český umělec!

Aktualizováno 03.11.2018

12 opic - 6
Zdroj: IMDb

Kultovní film 12 opic, kde po boku Bruce Willise zazářil v jedné ze svých prvních výraznějších rolí i Brad Pitt, na sobě nese českou stopu. Kdo ovlivnil filmaře? Odpověď vás překvapí!

James Cole (Bruce Willis) většinu života strávil v podzemí. Důvod? Na konci dvacátého století neznámý terorista vypustil do ovzduší nebezpečný virus, který během dvou následujících let téměř vyhubil lidstvo. Přeživší se ale se smutným osudem odmítají smířit, a tak z ponuré budoucnosti vysílají jedince, aby získali důležité informace k tvorbě vakcíny a umožnění návratu lidstva na povrch...

Zdroj: IMDb


• Bruce Willis si za film vzal mnohem nižší plat, než o jaký by díku svému tehdejšímu hvězdnému statutu mohl žádat. Důvodem mohl být omezený rozpočet snímku, ale hlavně chtěl Willis spolupracovat s režisérem Terrym Gilliamem. Na natáčení byl Bruce vlastně v podstatě zadarmo, neboť honorář mu byl vyplacen až s uvedením filmu do kin.

• Režisér Terry Gilliam měl obavy, že Brad Pitt nezvládne nervózní rychlou mluvu, kterou od něho pro postavu požadoval, a tak jej poslal ke specialistovi. Nakonec ale stačilo, když Gilliam vzal Bradovi cigarety, Pitt pak zahrál svůj part přesně tak, jak si režisér představoval.


• Režisér Terry Gilliam dal Bruci Willisovi seznam „Willisových hereckých klišé,“ které se ve filmu nesmí objevit.

Zdroj: IMDb


• Při tvorbě některých pasáží se tvůrci inspirovali prácemi slavného českého fotografa Jana Saudka.

• Scéna, kde ze sebe Cole smývá krev, by normálně nezabrala příliš času, nakonec se ale natáčela celý den. Problém byl ve stínu křečka běhajícího v kole, neboť křečkovi se jaksi běhat nechtělo. Režisér Terry Gilliam, známý pro svůj perfekcionismus, trval na tom, aby v záběru byl i tento drobný detail funkční, a tak se točilo dokud se i křeček nepřidal. Po zbytek natáčení poté štáb nazýval Gilliamův perfekcionismus jako „křeččí faktor“.• Při testovacím promítání nebyl film příliš vlídně přijat, a tak studio tlačilo na Gilliama, aby film zásadně upravil. Režisér si však stál za svým a trval na tom, aby byl snímek uveden do kin přesně v takové podobě, v jaké jej vytvořil. Studio k tomu nakonec svolilo a vyplatilo se – 12 opic byl komerční úspěch a stal se kultem.


• Na motivy filmu vznikl v roce 2015 televizní seriál.


Kultovní trhák 12 opic můžete sledovat v sobotu 6. října 2018 od 21:45 na Nova Cinema nebo v repríze v pondělí 8. října 2018 od 02:25 na tomtéž kanále.

ARMAGEDDON: Místo Bruce Willise měl hrát hlavní roli někdo jiný. Překvapí vás kdo!
ARMAGEDDON: Místo Bruce Willise měl hrát hlavní roli někdo jiný. Překvapí vás kdo!

JAK JE TO MOŽNÉ? Hvězdy filmu Dannyho parťáci musely slevit ze svých honorářů a při natáčení hladověly!
JAK JE TO MOŽNÉ? Hvězdy filmu Dannyho parťáci musely slevit ze svých honorářů a při natáčení hladověly!
Novinky z NOVY