Víte o někom, kdo riskoval při záchraně cizího života? Máte poslední šanci jej nominovat na cenu Michala Velíška!

Aktualizováno 13.10.2018

Cena Michala Velíška
Zdroj: TV Nova

Už jen posledních pár hodin můžete nominovat vašeho hrdinu na Cenu Michala Velíška! Ve čtvrtek 4. října se totiž definitivně uzavře přihlašování do letošního ročníku. Slavnostní vyhlášení a předání ceny hrdinům, kteří pomohli lidem v nebezpečí života, proběhne již 31. října. Ocenění Michala Velíška a příběhy nebojácných občanů každoročně dojímají stovky lidí. Podívejte se na tři příběhy hrdinů, kteří pro ostatní riskovali svůj život. Znáte někoho podobného? Navrhněte jej na cenu!

Cena udělována hrdinům, kteří zachránili cizí život, vznikla jako reakce na událost, která způsobila smrt Michala Velíška. Střihač Televize Nova, který se 13. září 2005 procházel v Praze se svou devítiměsíční dcerou, zahlédl mladou dívku, kterou na lavičce obtěžoval cizí muž. Michal neváhal a ženy se zastal. Netušil přitom, že muž má u sebe zbraň a použije ji. Ve věku 32 let Michal Velíšek zemřel, aby zachránil cizí život.

Zdroj: TV Nova

Jedním z hrdinů, který za předešlé roky rozhodně stojí za zmínku, je tehdy 12letý Martin Spiridonov, který v roce 2011 zachránil svou rodinu před smrtí v hořícím domě. Martin nejdříve vyvedl do bezpečí 80leté prarodiče, 3letou sestru a otce po dvou mrtvicích (matka byla zrovna nakupovat). Protože se oheň rychle šířil, 22letého bratra – vozíčkáře nemohl už z 2. patra odvézt, a tak utěsnil otvory v pokoji, bratra přivezl k otevřenému oknu, dal mu na obličej mokrý ručník a zavolal hasiče. Svou statečností a duchapřítomností zachránil život pěti lidí a sám riskoval svůj.

Zdroj: TV Nova

V roce 2008 se dalším hrdinským činem proslavil tehdy 30letý Filip Korostenski. Muž čekal na rušné křižovatce na zelenou. Stejně jako ostatní si přitom všiml vozu, nad kterým řidič ztratil kontrolu. Ohrožoval nejenom jeho, ale i další lidi v autech i na chodnících. Zatímco jiní tomu přihlíželi, on vyběhl ze svého auta, skočil otevřeným okénkem do nebezpečného vozu, odbočil do vedlejší ulice, kde ho zastavil, a zavolal záchranku. Teprve poté zjistil, že zachránil život těhotné ženě, která při řízení upadla do bezvědomí.

 

Zdroj: TV Nova

V neposlední řadě je třeba zmínit tehdy 38letou družinářku Lenku Slavíkovou, která svým vlastním tělem zachránila dítě před únosem. Do jídelny základní školy v době oběda přišla neznámá žena a chtěla si odvést jednoho z žáků. Když vychovatelka Lenka viděla, že nejde o matku žádného z přítomných školáčků, důrazně se proti tomu ohradila. 24letá žena nato vytáhla nůž a bezbrannou družinářku začala bodat. Lenka použila sebe jako štít, aby ochránila děti. Těm se, až na jednu prvňačku, podařilo utéct. Když družinářka klesla na zem, odvlekla útočnice holčičku z jídelny a zavřela se s ní do kanceláře školy. Poté proti únoskyni již zakročila zásahová jednotka a asi po hodině malou školačku vysvobodila. Při zákroku nebyl nikdo zraněn. Družinářka byla hospitalizovaná s mnoha bodnými a řeznými ranami.

Zdroj: TV Nova

Pokud jste slyšeli o hrdinských činech nebo jste byli svědky něčeho podobného, neváhejte svým tipem přispět na oficiálních stránkách nadace Adra, kde můžete obětem i finančně přispět. NOMINACE NA LETOŠNÍ CENU MICHALA VELÍŠKA MŮŽETE POSÍLAT DO 4. 10. 2018!

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:


Novinky z NOVY