Tvůrci filmu Stopařův původce po galaxii hájí radikální změny: Byl to nápad autora knih!

Aktualizováno 21.09.2018

Stopařův průvodce po galaxii - 6
Zdroj: Oficiální zdroj

Stopařův průvodce po galaxii je fenomén, knižní trilogie o pěti dílech se dočkala i hollywoodského zpracování, které se však v mnohém liší. Co bylo hlavním důvodem?

Arthur Dent (Martin Freeman) má prostě den blbec. Nejdříve zjistí, že jeho dům má být stržen kvůli plánované stavbě dálnice. Zboření jeho domu ale není to nejhorší, protože vzápětí se dozví, že Země bude zničena kvůli výstavbě intergalaktické dálnice a jako třešničku na dortu objeví, že jeho nejlepší přítel, Ford Prefekt (Mos Def) je mimozemšťan, který na Zemi prováděl průzkum pro knihu Stopařův průvodce po galaxii. Tímto podivným ránem odstartují všechna Arthurova dobrodružství a jeho nudný život se od základu změní.

Zdroj: Oficiální zdroj


• Každý rok se na počest předčasně zesnulého Douglase Adamse (dožil se pouhých 49 let) koná tzv. ručníkový den, během kterého s sebou každý správný fanoušek nosí ručník. Datum je stanoveno na 25. května.

• Kostým maniodepresivního robota Marvina vážil celých 25 kilogramů. Liliput Warwick Davis, který ho na place nosil několik hodin denně, přitom váží pouhých 38 kilogramů. Hlas Marvina v původním znění obstaral Alan Rickman, známý například jako profesor Snape ze ságy o Harrym Potterovi.

• Ve dvou záběrech je na okamžik vidět hlava samotného tvůrce Stopařova průvodce po galaxii, spisovatele Douglase Adamse. Poprvé během průletu Slartibartfastovou továrnou, kde je jeho hlava jednou z planet, a podruhé v úplně poslední scéně, kde se loď Srdce ze zlata během použití nepravděpodobnostního pohonu změní právě v Adamsovu hlavu.

Zdroj: Oficiální zdroj


• Ve scéně, kde se Ford Prefect (Mos Def) snaží seznámit s autem, jež považuje za nejvyšší formu života na zemi, je vozidlo, které jej málem srazí, právě Ford Prefect, který byl vyráběný mezi lety 1953 a 1961.

• V záběru na panikařící lidi v ulicích sedí u stolku v kavárně matka Douglase Adamse. Režisér jí nedal žádné pokyny, a tak si prostě jen dál četla noviny.

• Nad adaptací slavné trilogie o pěti dílech se uvažovalo už roku 1982 a jako producent tehdejší pokus zastřešil Ivan Reitman. Forda Prefecta měli ztvárnit Bill Murray nebo Dan Aykroyd, který však prišel s nápadem na Krotitele duchů (1984), a tak se nakonec dostalo jen na ně.


• Britský spisovatel Douglas Adams napsal nejdříve rozhlasový seriál, poté knihy a nakonec spolupracoval i na scénáři filmu.
Producenti prohlásili, že film neměl být věrnou adaptací knih (stejně jako knihy nebyly věrnou adaptací původní rozhlasové hry), nicméně všechny nové nápady dle jejich slov vzešli od samotného Douglese Adamse. Scénárista pak měl za úkol jen všechny nápady „učesat“ a více propojit.

• Na vytvoření mimozemšťanů a příšer ve filmu nebyly použity počítačové efekty.

• Film byl 20 let ve stádiu, které se pracovně nazývá „Development Hell“ (Vývojové peklo) a krátce před smrtí Douglase Adamse už byla na stole smlouva, podle které měl na režisérskou stoličku usednout Jay Roach (např. Fotr je Lotr), Arthura měl hrát Hugh Laurie (Doktor House) a Zafoda Bíblbroxe měl ztvárnit Jim Carrey. Robert Downey Jr.Johnny Depp se o roli Zafoda později taktéž ucházeli, režisér však zvolil Sama Rockwella.Komediální sci-fi Stopařův průvodce po galaxii uvidíte v sobotu 25. 8. 2018 od 20:00 na Nova Cinema nebo v repríze v neděli 26. 8. 2018 od 12:45 na tomtéž kanále.
NEPŘEHLÉDNĚTE:

ŠPATNÝ NÁPAD: Jim Carrey má poznávací značku s neuvěřitelným nápisem. Chodí mu kvůli ní pokuty cizích lidí!

Problémy na place filmu Maska kvůli naprosto běžné nemoci! Režisér musel obsazení Cameron Diaz hořce litovat


Novinky z NOVY