ODHALENÍ: Animák Robin Hood vykradl bezpočet prvků z klasických Disneyovek!

Aktualizováno 02.09.2018

Robin Hood (1973) - 2
Zdroj: Archiv TV Nova

Poznat rozdíl mezi inspirací a krádeží nemusí být snadné, však k některým "levárnám" se tvůrci přiznají i sami. A animátoři z Disney se netají tím, že recyklují ze svých starších prací. Třeba u příběhu Robina Hooda použili i celé scény ze starších animáků! Co ještě netušíte?

Studio Walta Disneye si svými animovanými filmy, mezi kterými jsou klasické i moderní pohádky i příběhy z historie, získalo celé generace diváků, napříč všemi kontinenty od svého začátku až dodnes.

Příběh Robina Hooda, anglického šlechtice, který se stal králem zbojníku, jež bohatým bral a chudým dával, na filmové plátno převyprávělo mnoho tvůrců. Disneyovští animátoři pod vedením ostříleného režiséra a producenta německého původu Wolfganga Reithermana, který stál například i za animáky 101 dalmatinů (1961)Kniha džunglí (1967), známý příběh zpracovali v roce 1973 trochu jinak a velmi volně, hrdinům dali zvířecí podobu. A jak je jim vlastní, nemalý důraz dali hudbě, jedna ze skladeb byla posléze dokonce nominována na Oscara.

Zdroj: Archiv TV Nova


• Tvůrci původně do role faráře Tucka obsadili pěkně růžovoučké prasátko. Producenti však tyto plány ihned zamítli kvůli obavám, že by se mohli dotknout církve, proto z faráře nakonec udělali šedivého jezevce. A když už byli u změn, předělali šerifa z Nottinghamu - z kozla se stal vlk, který se jim zdál více reprezentativní pro „záporáka“.

• Zvon ve věži kostela faráře Tucka není animovaný. Jedná se o skutečný zvon, který byl natočen a poté vložen do obrazu.

• Několik měsíců před premiérou animátoři potřebovali Petera Ustinova, který propůjčil svůj hlas princi Johnovi a králi Richardovi, aby přišel do studia Disney a znovu nahrál některé repliky. Nemohli ho však najít a vypuklo velké pátrání. Tvůrci uskutečnili mnoho a mnoho telefonátů, přičemž volali například do New Yorku, Londýna, Paříže, Vídně i Tokya. Nakonec zjistili, že Peter byl celou dobu ani ne kilometr od nich ve NBC v Burbanku.
• Mezi fanoušky Disneyovek je veřejným tajemstvím, že Robin Hood značně vykrádá své předchůdce. Nejde jen o podobnost postav, někdy jsou dokonce okopírovány celé scény! Marianin tanec s lesními zvířátky je v mnoha záběrech totožný se scénou ze Sněhurky a sedmi trpaslíků (1937), kdy Sněhurka tančí právě se svým sedmerem kumpánů. Některé záběry jsou taktéž převzaty z Aristokoček (1970). Nejzajímavější je podoba Balů z Knihy džunglí (1967), ten pravděpodobně opustil Indii, protože až na barvu srsti je Malý John z Robina Hooda úplně ten samý medvěd, včetně stejného hlasu v původním znění a pohybů v některých scénách. Na obranu tvůrců je třeba podotknout, že takové praktiky výrazně zlevňují produkci snímku a nejsou ojedinělé.

• Původně plánovaný konec byl velice odlišný: Robin Hood byl při útěku z hradu zraněn, načež přichází princ John zahalený v kápi s úmyslem Robina pobodat, je však přerušen příchodem krále Richarda. Tvůrci animované verze se rozhodli pro jiný závěr, neboť jim ten původní přišel v kontextu zbytku filmu až příliš temný.

• Jedná se o druhý snímek, na který již nedohlížel samotný Walt Disney. Ten bohužel zemřel během prací na snímku Kniha džunglí (1967), šest let před premiérou Robina Hooda (1973).Klasický příběh krále zbojníku v animovaném zpracování z dílny Walta Disneye můžete sledovat v pátek 3. srpna od 20:00 na Nova Cinema. A v repríze v sobotu 4. srpna od 15:00 na tomtéž kanále.
NEPŘEHLÉDNĚTE:
 

Kniha džunglí: V legendárním animáku měli zpívat Beatles! Přišla však zrada

Známý komik vzteky bez sebe. Jeho honorářem za Aladina si studio Disney pěkně pošpinilo pověst!


Novinky z NOVY