Režisér Jurského parku dlouho nevěděl, ale poté... Poznáte, jaké zvíře nahrál při pohlavním styku?

Aktualizováno 31.08.2018

Jurský park
Zdroj: Profimedia

Dobrodružný film Jurský park se stal mezi diváky velmi oblíbeným. Natáčení ale nebylo tak jednoduché. Problémem například bylo, jaké zvuky budou vydávat dinosauři a jak se mají pohybovat. Členové štábu se do filmu tak vžili, že dokonce běhali po dvorku jako slepice. Přečtěte si TOP zajímavosti o filmu.

Multimilionář John Hammond (Richard Attenborough) vybuduje atrakci na způsob zábavního parku, která je plná dinosaurů. Ty oživil na základě rekonstrukce jejich genotypu. Hammondovi se povede najít profesora Granta (Sam Neil), který má před otevřením parku provést bezpečnostní opatření.


Společně se svojí přítelkyní a dalšími členy týmu se tedy s Hammondem vydává na prohlídkovou túru po parku, kde jim Hammond předvede, jak dokázal získat dinosauří DNA a pochlubí se výsledkem své práce. Vědci jsou užaslí, avšak prohlídka se rázem změní v drama. Počítačový expert Nedry vypne bezpečnostní okruhy a navíc, k místu se blíží velká bouře.

Zdroj: Archiv TV Nova


Situace se lidem vymkne z rukou a skupinka je napadena Tyranosaurusem Rexem. A to je teprve první z mnoha nebezpečných střetnutí, které skupinku v Jurském parku čekají.


Známý americký kritik Roger Eber udělil filmu své nejvyšší ohodnocení. Film také získal Českého lva za nejúspěšnější zahraniční film roku 1993.

Zdroj: Archiv TV Nova


Přečtěte si zajímavosti o natáčení filmu:


1. Herečka Laura Dern prozradila, že když byla před natáčením na večeři se svým kamarádem Nicolasem Cagem, svěřila se mu, že bude se Stevenem Spielbergem natáčet film o dinosaurech. Cage to nadchlo a chtěl být součástí takového projektu, tak se Laura Dern domluvila se Spielbergem a ten mu nabídl roli Malcolma. Z neznámých důvodů Cage ale nakonec z projektu vycouval a roli po něm převzal Jeff Goldblum.


2. Zvuky dinosaurů ve filmu byly nahrané při pohlavním styku želv.

Zdroj: Archiv TV Nova


3. Raptorův hlas byl kombinací mrože a delfína.


4. Filmaři se při rekonstrukci dinosaurů dopustili několika drobných chyb. Například brachiosaurus se pravděpodobně nikdy nestavěl na zadní, při jeho váze by při podobném artistickém výkonu došlo k polámíní ocasních obratlů. Triceratops má zcela evidentně miliony let staré fosilizované rohy. Brachiosaurus při krmení žvýká jako třeba dnešní kráva, toho ovšem nebyl schopen, čelisti sauropodů umožňovaly pouze vertikální pohyb, ani zuby nebyly uzpůsobeny ke žvýkání.

Zdroj: Archiv TV Nova


5. Dinosauři jsou ve fimu k vidění z celkové stopáže pouhých deset minut.


6. Pokud byste se někdy střetli tváří v tvář velociraptorovi, asi by vás nevyděsil jako ten filmový. Ve skutečnosti byl jen o něco málo větší než slepice s tělem pokrytým chmýřím. Spielberg je pro potřeby filmu „zvětšil“ aniž by tušil, že předpovídá budoucnost. Několik let po uvedení snímku byly nalezeny pozůstatky raptorů o velikosti těch filmových. Odborně byli pojmenovaní jako Utahraptoři.

Zdroj: Archiv TV Nova

 


7. Phil Tippet (vizuální efekty a počítačové animace) a Dennis Muren (počítačový guru z ILM) později vzpomínali, jak běhali po dvorku jak slepice, aby si nacvičili pohyb dinosaurů.


8. T-Rex se původně v závěru filmu neměl objevit a počítalo se jen s malou bitvou s raptory, přičemž na jednoho z raptorů měla spadnout velká kostra. Nakonec si však tvůrci uvědomili, že bez T-Rexe by konec nebyl tak velkolepý, a tak se v závěru objevil.
NEPŘEHLÉDNĚTE:

NEUVĚŘITELNÉ ZAČÁTKY: Než se Arrow stal superhrdinou, předcvičoval aerobik pro ženy!

Zajímavosti seriálu Námořní vyšetřovací služba: Hlavní roli si mohl zahrát Richard Gere! Pak ale přišlo zklamání
 


Novinky z NOVY