Čekal jsem, že obsadíte krásné dívky a ne takové panoptikum! křičeli na Formana po natočení snímku

Aktualizováno 30.08.2018

Forman: Hoří, má panenko 1
Zdroj: TV Nova

Hoří, má panenko, je legenda, ale film nevznikal vůbec snadno. Dokonce proti němu oficiálně stávkovali čeští hasiči. Problémy začaly už před natáčením, když se filmu zřekl italský koproducent a zavařil tak prežiserovi Milošovi Formanovi. Ale to ještě nevěděl, jakou chybu dělá. Film byl o rok později nominován na Oscara.

Česko – italský film Hoří, má panenko je z pera režiséra Miloše Formana. Líčí peripetie plesu dobrovolných hasičů na maloměstě. Vesničtí lidé se baví a zpestřením pro ně má být tombola a volba Miss. Ani jedna ze zábav neskončí zrovna dobře. Tombola je rozkradená a celou zábavu přeruší nedaleký požár. Film poukazuje na komunistický režim a lidskou společnost, ve které neschopní rozhodují o osudech lidí. Forman použil satirický humor, kterým odkrývá lidskou hloupost a aroganci.

Do hlavních rolí obsadil hlavně neherce z řad vrchlabských hasičů. Těmi byli například Jan Vostrčil, který si zahrál předsedu plesového výboru a Milada Ježková – žena hlídající tombolu. Čáru přes rozpočet udělal Formanovi italský koproducent snímku Carlo Ponti, který se díla zřekl a žádal zpět vložený kapitál. Pomyslný finanční trn vytáhl režisérovi z paty francouzský producent Claude Berri, který dodal chybějící částku.

Zdroj: TV Nova - Tomáš Kulhánek

Co jste o filmu možná nevěděli?

1. Režisér Miloš Forman údajně nedal hercům scénář, aby tak podpořil jejich spontánnost a věrohodnost. Nejprve jim řekl, o co ve scéně jde, a oni to poté situaci řešili svými slovy.

2. Miloš Forman nechal interiér kulturního domu třikrát přemalovat, než byl s odstínem hnědé barvy plně spokojený.

3. Scénář vznikl, když se režisér a jeho kolegové rozhodli vydat někam na hasičský bál, jelikož se jim nevedlo přijít na nic, o čem psát. A po bále už měli jasno, o čem bude další film.

4. Italského producenta Carla Pontiho ve filmu nejvíc rozčílila scéna volby královny krásy. „Když jsem si to četl ve scénáři, myslel jsem, že tam obsadíte krásné dívky a ne takové panoptikum,“ křičel na Formana.

Zdroj: TV Nova


5. Dům, který na konci filmu shoří, nejdříve nechtěl chytnout. Štáb tak musel scénu o den odložit a dům pečlivě prolít benzínem.

6. V roce 1968 uzavíral film Hoří, má panenko americký New York Film Festival. Na základě tohoto promítání byl snímek ještě v témže roce nominován na Oscara v kategorii cizojazyčný film.

Komedii Hoří, má panenko sledujte 1. srpna 2018 od 20:00 a 2. srpna 2018 od 16:25 na Nova Cinema.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Nemohl dýchat a měl pocit, že zemře: Při natáčení Atentátu Roberta Jaškówa skutečně mučili!

VELKÁ ANKETA: Hlasujte o nejlepší postavu legendárního Comebacku! Koho máte nejraději?


Novinky z NOVY